כ-15%-30% מהנשים סובלות מ-PMS (תסמונת קדם וסתית) הגורמת לשינויים חריפים במצב הרוח וסימפטומים פיזיים הפוגעים בתפקודן התעסוקתי והחברתי.
זה לא סוד שנשים רבות סובלות מסימפטומים פיזיים, רגישות, מתח ועצבנות לפני המחזור החודשי. הדבר מהווה לעיתים מקור להתבדחויות שונות, אולם אצל חלק מהנשים לא מדובר בשינוי קל במצב הרוח שאפשר לנסות להתייחס אליו בהומור אלא בתסמונת רצינית הכוללת סימפטומים פיזיים ופסיכולוגיים הגורמים לסבל ושיבוש חמור של התפקוד. לצורך המחשה, בתי משפט בארצות הברית הקלו על עונשן של מספר נשים שרצחו, אחרי שהוכיחו שביצעו את הרצח בימים שלפני המחזור.
מעל 80% מהנשים חוות שינויים במצב הרוח לפני המחזור החודשי אולם מדובר בשינויים מינוריים יחסית שאינם פוגעים באופן חמור בתפקודן. כ-15% עד 30% מהנשים סובלות משינויים חריפים במצב הרוח הגורמים למצוקה, או מסימפטומים פיזיים או פסיכולוגיים הפוגעים בתפקודן התעסוקתי, החברתי, במשפחה או בזוגיות. אצל 2%-9% מהנשים הסימפטומים כל כך חמורים שהם מוגדרים בדיסופוריה קדם וסתית  Premenstrual dysphoric disorder – PMDD)), תסמונת המסווגת במדריך האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, ה-DSM, בקטגוריה של דיכאון קליני.
תסמונת קדם וסתית ו-PMDD מתחילות לרוב בשנות ה-20 ונוטות להחמיר עם הזמן, כשעלולה להתרחש החמרה נוספת במנאופוזה (הפסקת הווסת). התסמונת נפסקת בזמן הריון ולאחר הפסקת המחזור החודשי. הפרעות מצב רוח או הפרעות חרדה, היסטוריה משפחתית של תסמונת קדם וסתית או הפרעות מצב רוח, מתח ושינויי מצב רוח בנטילת גלולות נגד הריון נמצאו כגורמי סיכון לתסמונות אלו.

אז מהי בעצם תסמונת קדם וסתית?

 PMS מורכבת ממגוון תופעות. עד היום הוגדרו מעל 100 תופעות, כשהתופעות ועוצמתן שונה מאישה לאישה. רגישות או נפיחות של השדיים, כאבי ראש או מיגרנות, כאבי בטן, עייפות, פצעונים ועלייה ניכרת של התיאבון הן דוגמאות לשינויים בתחום הפיזי. עצבנות, חרדה, דיכאון, תוקפנות, פסימיות, קשיי ריכוז ושינויים תכופים במצב הרוח הן דוגמאות לשינויים בתחום החשיבה והרגש. השינויים מתקיימים עד שבועיים לפני המחזור החודשי ולרוב נעלמים יום או יומיים לאחר תחילת הדימום, כשהשיא הוא בימים שמיד לפני המחזור ובתחילתו.

קיים דמיון רב בין דיכאון לתסמונת קדם וסתית, וכ-60% מהנשים הסובלות מדיכאון סובלות  גם מתסמונת קדם וסתית. למרות הדמיון, קיימים שני הבדלים מרכזיים: זמן – תסמונת קדם וסתית מתרחשת כאמור בזמן מסוים בחודש כשהאישה יכולה להיות חופשיה מסימפטומים שאר הזמן בעוד שדיכאון הוא רציף. סימפטומים פיזיים – אומנם חלק מהסובלים מדיכאון חווים סימפטומים פיזיים שונים, אולם מספר הסימפטומים האפשריים רבים יותר בתסמונת הקדם וסתית ועוצמתם יכולה להיות חריפה יותר.

ה-DMS, מדריך האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, אינו מתייחס לתסמונת קדם וסתית, אלא רק לדיסופוריה קדם וסתית. על מנת שאישה תוגדר כסובלת מהפרעה זו, עליה לסבול מחמישה מהסימפטומים הבאים לפחות בשבוע שלפני המחזור החודשי, במשך שנה או יותר, תוך פגיעה משמעותית בתפקוד חברתי, תעסוקתי או במערכות יחסים. לפחות אחד הסימפטומים חייב להיות מ-1-4, והאישה צריכה לחוות הקלה כמה ימים לאחר תחילת הדימום.

1.    מצב רוח דכאוני או דיסופוריה.
2.     מתח או חרדה.
3.    שינויים תכופים במצב הרוח (לביליות רגשית).
4.    רגזנות.
5.    ירידה בעניין בפעילויות שגרתיות.
6.    קשיי ריכוז.
7.    רמת אנרגיה נמוכה.
8.    שינויים בתיאבון – תיאבון מוגבר ואכילת יתר או תאווה למזון.
9.    קשיי שינה – שינת יתר או נדודי שינה.
10.    סימפטומים פיזיים אחרים כגון רגישות בשדיים.
אבחנה מבדלת חשובה מאוד, כיוון שקיימים מצבים נוספים הנראים כמו תסמונת קדם וסתית או PMDD, אולם הטיפול בהם שונה. בין המצבים ניתן למנות פיברומיאלגיה, מעי רגיז ומיגרנות. דיכאון וחרדות עלולים להחמיר לפני המחזור החודשי ולפיכך להיראות כתסמונת קדם וסתית, אולם בפועל ההפרעות קיימות באופן רציף והטיפול בהן, למרות שרצוי שיתייחס גם להחמרה החודשית – שונה. כ-40% מהנשים שפונות לטיפול ב-PMDD סובלות למעשה מהפרעת מצד רוח, לאור שיעור גבוה הצורך באבחנה מבדלת הוא קריטי.

גורמים לתסמונת קדם וסתית

לא ניתן להצביע על גורם ספציפי כאחראי לתסמונת. קיימים מספר גורמים שכל אחד תורם ככל הנראה את חלקו. ניתן לחלק באופן גס את הגורמים לקטגוריות הבאות:

גורמים ביולוגיים לקשיים רגשיים במחזור

מחקרים בתחום מראים כי ככל הנראה קיימת אצל נשים הסובלות מתסמונת קדם וסתית רגישות יתר לשינויים ההורמונאליים הרגילים המתרחשים לפני המחזור. נמצא כי אצל נשים אלו קיימת לפני המחזור ובתחילתו פגיעה בהעברה של מוליך עצבי מוחי  בשם סרוטונין, האחראי על ויסות מצב רוח ועל סימפטומים כמו דיכאון, רגזנות ותאווה לפחמימות. שכיחות גבוהה של דיכאון או תסמונת קדם וסתית אצל קרובות משפחה של הסובלות מתסמונות אלו מצביעות על מקור גנטי לרגישות זו.

אורח חיים ותזונה

 צריכת יתר של קפאין, עישון, אלכוהול ופחמימות ומחסור בויטמינים ומינראליים שונים כמו מגנזיום, ויטמיןB  וויטמין E עלולים להחמיר תסמונת קדם וסתית. מתחים ולחצים רבים בחיים, מחסור בשעות שינה ומיעוט פעילות גופנית תורמים אף הם את חלקם לתסמונות.

גורמים פסיכולוגיים לקשיים נפשיים לפני מחזור

קיום הפרעות מצב רוח אחרות מגביר את הסיכון לסבול מ-PMS. בחלקו, הדבר קשור לליקויים בהעברת סרוטונין שפורטו בגורמים הביולוגיים. פרט לגורם הביולוגי אופן החשיבה והתגובתיות הרגשית משחקים תפקיד חשוב. כך לדוגמא, אישה הסובלת מדיכאון מסתכלת על העולם ועל עצמה במשקפיים שחורים, בהתאם, היא עלולה לשפוט סימפטומים של המחזור כחמורים יותר מכפי שאישה בעלת סימפטומים זהים תתייחס אליהם, לראות עצמה כחסרת כוחות להתמודד מהם, ולראות אותם כעוד עדות לכך ששום דבר לא מסתדר לה כמו שצריך, וזה לא ישתנה לעולם.


מידע נוסף על טיפול פ-PMS