מחלות לב הן סיבת המוות המרכזית בארה”ב ובמדינות מערביות רבות כיום, כ-61 מליון אמריקאים הינם חולי לב או בעלי לחץ דם גבוה ויותר מ-2,600 אמריקאים מתים מדי יום כתוצאה ממחלת לב. בישראל כ-25,000- 30,000 איש לוקים בהתקף לב מדי שנה ו-7,000-5,000 מתים ממחלות לב. בשנות ה-90 מחלות לב היו סיבת המוות הנפוצה ביותר בארץ, אולם הודות לשיפור בטיפול הרפואי במחלות לב חלה ירידה ניכרת בתמותה וכיום מחלות לב הן הסיבה השנייה למוות בישראל, כאשר הסיבה הראשונה היא סרטן.

מהן מחלות לב כליליות?

מחלות לב כליליות הן מחלות הפוגעות בעורקים הכליליים המובילים חמצן ללב וכתוצאה תפקוד הלב נפגע או אף נעצר. מחלות לב כליליות הן הסיבה העיקרית למוות כתוצאה ממחלות לב וכוללות ארבע מחלות, הנובעות כולן מטרשת עורקים: אנגינה פקטוריס, התקף לב (אוטם שריר הלב), דום לב (מוות קרדיאלי פתאומי) וכישלון לבבי קונגסטיבי.

גורמי סיכון למחלות לב כליליות

מין, גיל והיסטוריה משפחתית הם גורמים בלתי נשלטים למחלות לב, כאשר גברים ואנשים עם היסטוריה משפחתית של מחלות לב פגיעים יותר לפתח מחלות לב ושיעורן של מחלות לב עולה עם הגיל. בסקר שנערך בישראל ב-2006 נמצא כי כ-75% מחולי הלב בישראל הם גברים, אולם כאשר נשים לוקות בהתקפי לב הם נוטים להיות חריפים יותר מבקרב גברים, האשפוזים ארוכים יותר ויש שיעור גבוה יותר של אשפוזים חוזרים.

בנוסף לגורמים שצוינו לעיל, יש מספר גורמים המגבירים את הסיכון ללקות במחלת לב שניתן לבקר או לשנות, וכתוצאה, להפחית את הסיכון למחלות לב או לשפר את הפרוגנוזה במידה וקיימת מחלת לב.

  • לחץ דם גבוה. כ-25% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מיתר לחץ דם, הנקרא “הרוצח השקט” כיוון שהוא גורם לנזקים רבים, כולל הגברת הסיכוי להתקף לב, אולם אינו מלווה בתסמינים פיזיים בולטים ולכן אנשים רבים אינם יודעים שהם סובלים מלחץ דם גבוה. גילוי מוקדם של הבעיה יכול לעזור לאיזון לחץ הדם בעזרת תרופות, פעילות פיזית והפחתת משקל.
  •  סוכרת. בסוכרת יש נטייה לרמה גבוהה של שומנים בדם, אשר מגבירה את הסיכון לטרשת עורקים. מודעות לבעיה המלווה בהקפדה על תזונה נכונה, התעמלות ובדיקת לחץ הדם יכולה להפחית את הסיכון.
  • השמנת יתר וכולסטרול. משקל גבוה, רמות גבוהות של LDL (“כולסטרול רע”) ורמות נמוכות של HDL (“כולסטרול טוב”) מגבירים את הסיכון לפתח טרשת עורקים. בדיקות דם לבדיקת רמת הכולסטרול והפחתת משקל במידת הצורך מקטינים את הסיכון למחלות לב.
  • עישון. עישון תורם להתפתחות לחץ דם גבוה, להצרת כלי הדם ואובדן גמישותם. הסיכון של אנשים מתחת לגיל 40 ללקות בהתקף לב גבוה פי חמש מלא מעשנים ובגיל העמידה הסיכון כפול. כיום קיימים טיפולים אפקטיבים רבים המסייעים להפסקת עישון, ביניהם טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול תרופתי.
  • התעמלות. פעילות פיזית מסייעת להפחתת הסיכון למחלות לב ומשפרת את הפרוגנוזה בקרב חולים. אנשים רבים חושבים שרק פעילות פיזית נמרצת היא בעלת ערך, אולם במחקרים רבים נמצא כי גם פעילות פיזית מתונה, כגון הליכה, מפחיתה את הסיכון.
  • גורמים פסיכולוגים. דיכאון, חרדה, מצבי לחץ מתמשכים וטיפוס אישיות A (טיפוס אישיות המאופיין ברמות גבוהות של השגיות, עוינות, לחץ, חוסר סובלנות ותוקפנות) מגבירים את הסיכון לחלות במחלות לב כליליות. טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי או שילוב של שניהם, בהתאם לצורך, מסייעים לשנות מצבים אלו וכתוצאה מפחיתים את הסיכון ללקות במחלות לב כליליות או מסייעים להתמודד עם המחלה בצורה טובה יותר ולהפחית את חומרתה ואת הסיכון לתמותה כתוצאה ממנה.
  •  קרישיות יתר. קרישיות יתר היא מצב בו הדם נקרש בקלות. במידה ונוצרים קרישי דם ומגיעים ללב, עלול להיגרם התקף לב. אבחון מוקדם של הבעיה וטיפול בעזרת נוגדי קרישה מקטין את הסיכון להתקף לב ומצבים בריאותיים אחרים הנובעים מקרישי דם.
  • טרשת עורקים. טרשת עורקים היא הגורם העיקרי למחלות לב כליליות ולמחלות כלי הדם. בטרשת עורקים מצטבר בדופן העורקים פלאק המורכב מכולסטרול, שומן וכדוריות אדומות, המוביל להצרתם או חסימתם באופן מלא. טרשת עורקים כלילית היא טרשת עורקים המתרחשת בעורקים המובילים דם ללב ועלולה לגרום לירידה באספקת החמצן ללב ולאנגינה פקטוריס. חסימה מלאה הנוצרת כאשר חלק מהפלאק מתנתק וחוסם את העורק או בעקבות קריש דם, עלולה להוביל להתקף לב או דום לב. הטרשת מתפתחת לעיתים קרובות במשך שנים וללא סימנים פיזיים ניכרים, כך שללא ביצוע בדיקות האדם אינו מודע לכך שהוא נמצא בסיכון ללקות במחלת לב ומחלות אחרות הנובעות מטרשת עורקים כלילית. 

מחלות לב כליליות מרכזיות
קיימים שלושה סוגים מרכזיים של מחלות לב כליליות, כלומר מחלות הנובעות מחסימה בעורקים המובילים דם ללב, כאשר טרשת עורקים כלילית היא תנאי הכרחי מקדים לכולן.

אנגינה פקטוריס (תעוקת החזה). מצב בו עורק המוביל דם ללב נחסם בצורה חלקית. היצרות זו של העורק עלולה לגרום לכאבי חזה או קוצר נשימה, לרוב בעת מתח, פעילות גופנית או קיום יחסי מין ואף מצבים המעמיסים על הגוף כגון ארוחה כבדה. כמו כן, היצרות של העורקים הכליליים מגבירה את הסיכון להתקפי לב ודום לב.

התקף לב (אוטם שריר הלב). התקף לב הוא חסימה מוחלטת ופתאומית של העורק הכלילי הגורמת למוות של רקמה, כאשר עם הזמן מתפתחת במקומה רקמת צלקת הפוגעת בתפקוד הלב. קיימות שלוש תוצאות אפשריות להתקף לב: 1) התקף לב שאינו מורגש על ידי האדם, היות ופרט לחלק שנפגע שאר הלב ממשיך לתפקד. 2) הפחתת יעילות תפקוד הלב באופן ניכר, וכתוצאה הופעת תסמינים אחרים כגון הצטברות מים בריאות. 3) פגיעה מסיבית בשריר הלב אשר גורמת להפרעה ניכרת בתפקודו. אם האדם לא מקבל טיפול רפואי בזמן, פעמים רבות התקף הלב יסתיים במוות.

 דום לב (מוות קרדיאלי פתאומי, SCD). דום לב הוא שם כולל להפסקה פתאומית של פעילות הלב, לרוב עקב פרפור החדרים (התכווצויות מהירות ולא יעילות של חדרי הלב, אשר אינן מזרימות די דם) או הפסקה מוחלטת של פעילות הלב. הפסקת פעילות הלב גורמת למוות תאים עקב חוסר חמצן, כאשר לא מגיע חמצן למוח למשך 3-4 דקות לרוב יש פגיעה מוחית, הפסקת פעילות הלב למשך 10 דקות או יותר תגרום לרוב למוות.

הפרעות בקצב הלב (אריתמיה). קצב הלב הנורמאלי במבוגר נע בין 60 ל-100 פעימות בדקה. הפרעה בקצב הלב הוא שם כולל למספר הפרעות, אשר המשותף לכולן הוא שיבוש הפעילות החשמלית של הלב כך שהלב פועם מהר מדי, לאט מדי או באופן בלתי סדיר. חלק מההפרעות בקצב הלב אינן מסוכנות, ולמעשה, רובנו חווים מפעם לפעם שיבוש רגעי בקצב הלב, אולם חלק מההפרעות עלולות לגרום לפגיעה בלב, להתפתחות קרישי דם או להתפתח למחלות לב אחרות ולכן יש לבצע בדיקות שיכריעו באיזו הפרעה מדובר ומהם הסיכונים. כך למשל, פרפור פרוזדורים, הפרעת הקצב השכיחה ביותר, הגורמת לאי סדירות בקצב הלב, אינה מסוכנת כשלעצמה, אולם עלולה לגרום להיווצרות קרישי דם בלב ולכן הסובלים מפרפור פרוזדורים צריכים לקחת תרופות המדללות דם ומונעות קרישים. בנוסף לנזקים לטווח הארוך, מהירות חדרית ופרפור חדרים עלולים לגרום לפגיעה קריטית מיידית בתפקוד הלב או אף לדום לב, אשר בהיעדר טיפול מתאים שינתן במהירות יסתיים במוות.

צניחת מסתם. צניחת מסתם הוא שם כללי למחלות הפוגעות ישירות במסתם, כאשר המחלה הנפוצה ביותר היא צניחת מסתם (MVP – Mitral valve prolapsed). צניחת מסתם היא מחלה מולדת שכיחה הקיימת אצל 3%-5% מהאוכלוסייה ובה עלי המסתם צונח לעליה השמאלית בזמן שהחדר מתכווץ. יש שונות גדולה בחומרת ה-MVP, כאשר במקרים קלים אין סימפטומים ובמקרים קשים קיימת פגיעה חמורה בתפקוד הלב המצריכה ניתוח להחלפת מסתם. בנוסף לסיכון הנובע מעצם הדליפה, חולים בצורות הקשות של MVP מועדים לזיהום של עלי המסתם ולכן צריכים לקבל טיפול אנטיביוטי לפני ניתוחים או טיפולי שיניים. פעמים רבות חולי MVP סובלים מסימפטומים פיזיים שונים כגון עייפות, כאבים בחזה או קושי בביצוע פעילות פיזית. סימפטומים אלו אינם מוסברים על ידי המחלה ולרוב אין להם טיפול יעיל.

אי ספיקת לב. אי ספיקת לב היא שם כולל לכל המחלות הגורמות לכך שהלב אינו מצליח להזרים די דם לכל הגוף, כגון לחץ דם גבוה, מחלות לב כליליות, דלקת שריר הלב, הפרעות קצב ומחלות של המסתמים. בין הסימפטומים השכיחים של אי ספיקת הלב נמנים אי ספיקת כליות, בצקת ריאות, בצקות ברגליים, קוצר נשימה, עייפות ואנמיה. 


מידע נוסף שיכול לעניין אותך