שאלות ותשובות

 • פסיכולוגיה רפואית היא תחום בפסיכולוגיה הרואה את הנפש והגוף של האדם כמכלול. זוהי ראייה הוליסטית, אשר מובילה לחיפוש אחר מה שמחזק הן את הגוף והן את הנפש לקראת בריאות. הנחת היסוד של העוסקים בתחום זה היא שלא ניתן להפריד בין היבטים פיזיים לבין היבטים רגשיים, חשיבתיים והתנהגותיים. קיומה של מחלה עשוי לגרור שינויים נפשיים אצל החולה (הוא עשוי לחוש רגשות חדשים, להתנהג או לחשוב אחרת), ואילו מצד שני גורמים נפשיים משפיעים על אופן ההתמודדות ומשאבי ההתמודדות עם המחלה ובמקרים מסוימים גם על מהלך המחלה.
  פסיכולוגים רפואיים עוסקים בטיפול ובמחקר על מנת להבין כיצד בני אדם מתמודדים עם מצב חולי ומה חלקה של הבריאות הפיזית ביכולתנו לחוש איכות חיים ורווחה נפשית. ניתן לומר למעשה כי פסיכולוגיה רפואית היא  תחום שמשתמש בכלים פסיכולוגיים על מנת לסייע בהתמודדות עם מצבים רפואיים. פסיכולוגים רפואיים מטפלים בסובלים ממחלות כרוניות, כאבים, משברים רפואיים אקוטיים ובעוברים פרוצדורות רפואיות כגון טיפולי פוריות.

 • פסיכולוגים רפואיים מתערבים במקרים בהם יש צורך להראות לאדם את משאבי ההתמודדות שלו ולהתחבר לכוחות המצויים בו על מנת לעמוד מול מצב פיזי שאין לו שליטה עליו או שיש לו שליטה מוגבלת עליו. פסיכולוג רפואי עשוי להתערב על מנת לשפר את התקשורת בין הרופא לחולה, לסייע במקרים של חוסר היענות לטיפול רפואי מצד המטופל, לסייע בהפחתת הסטרס (לחץ, מתח, חרדה) הנגרמים בעקבות המצב הפיזי, לסייע במתן כלים להתמודדות עם מצבים פיזיים כרוניים כמו קרוהן או קוליטיס ולסייע לאדם לתפקד במציאות החדשה שנוצרה עקב אירוע רפואי פתאומי כמו התקף לב.
  כמו כן, הטיפול מיועד לאנשים הסובלים מתופעות פיזיות ללא מקור רפואי ידוע. אלו הן תופעות אשר הוגדרו על ידי הרופאים כ”פסיכו-סומטיות” והן גורמות לסובלים מהן אי נוחות רבה.

 • חולי או פגיעה פיזית גורמים בדרך כלל לבני אדם לתחושת מתח ופחד, הנובעים מחוסר הודאות וחוסר השליטה שבמצב, מהפגיעה התפקודית, סכנת החיים ומהכאב. זוהי תגובה נורמאלית למצב לא נורמאלי שהגוף נמצא בו. שאלות כמו – מה יהיה? האם אני אצא מזה? איך המחלה תשפיע על החיים שלי? מה יקרה עם המשפחה שלי? למה זה קרה לי? – הן כולן שאלות שכיחות מאד, המלוות במצוקה נפשית רבה. בנוסף לשאלות אלו, ניצבות בפני האדם ומשפחתו התמודדויות רבות, כגון הצורך להתמודד במערכת הרפואית, להבין מה המחלה שהוא סובל ממנה וכיצד עליו לתפקד, לשנות דפוסי חיים שנקט בהם במשך שנים ארוכות ועוד. כך למשל, אנשים עם מחלות לב צריכים לבצע שינויים בתזונה, בפעילות הגופנית ובאורח החיים, דבר המחייב הסתגלות לשינוי שהאדם אינו מעוניין בו בהכרח.  
  פסיכולוג רפואי יכול לסייע לאדם להבין את דרישות המצב החדש,  לסייע לו להבין כיצד הוא יכול לפעול בתוך המערכת הרפואית, ללמד אותו טכניקות להתמודדות עם כאב, ולסייע לו לעבור את התהליכים הנפשיים הלא פשוטים שבהסתגלות למצב החדש.

 • בעוד טיפולים פסיכולוגים מסורתיים מחפשים את הפתולוגיה בנפש האדם, פסיכולוגיה רפואית מחפשת דווקא את הכוחות ונקודות החוזק באישיות. פסיכולוג רפואי עובד מתוך גישה ממוקדת בריאות, ולא מתוך גישה ממוקדת חולי.
  פסיכולוגים רפואיים מתמחים לרוב בתחום או תחומים ספציפיים של הרפואה ולפיכך הם בעלי ידע לגבי השלכות הספציפיות של מצבים פיזיים, תרופות וטיפולים מסויימים על המצב הנפשי. לדוגמה, מתן סטרואידים לחולי סרטן עשוי לגרום לדליריום- תופעה הכוללת הזיות ודומה להתקף פסיכוטי. מי שאינו מודע לאינטראקציה הזו עשוי לאבחן בטעות את החולה כפסיכוטי, למראות שהסימפטומים מהם הוא סובל הינם תגובה שכיחה למתן סטרואידים והטיפול הנכון בהם הוא פשוט הפסקת מתן התרופה.
  למחלה גופנית עלולות להיות השלכות רבות על איכות החיים ועל הבריאות והרווחה הנפשית. פסיכולוגים רפואיים מכירים את הקשיים הכרוכים בהתמודדות עם מחלה ולפיכך מנוסים יותר בטיפול במורכבויות מסוג זה ומתעדכנים באופן תדיר יותר בחידושים מחקריים בתחום. 

 • נכון, המחלה או הנכות הם עובדה קיימת, ולא נוכל לשנות אותה. אולם – ניתן לעשות שינוי מרחיק לכת באופן בו אתה תופס אותה, במשמעות שאתה מייחס לה, בדרך בה אתה בוחר להתמודד איתה. אנו בוחנים את המצב ומנסים להבחין בין מה שבשליטתנו לבין מה שאינו בשליטתנו- ניסיון לשנות דבר שאין לנו יכולת השפעה עליו (כגון איבר שנקטע או מחלה שאינה מגיבה לטיפול) הוא בבחינת סבל לא הכרחי. לעומת זאת, התמקדות בהיבטים של המצב אשר ניתנים לשינוי (כלומר היבטים פסיכולוגיים כגון עיבוד האובדן או התארגנות נפשית סביב המצב החדש) היא צעד מועיל לקראת איכות חיים טובה יותר. כמו כן, כיום קיימות טכניקות כמו דמיון מודרך או הרפיה המאפשרות להפחית את רמת הכאב, טכניקות אלו יכולות לסייע במגוון טיפולים רפואיים או כאבים כרוניים.

 • להיפך. חלק חשוב מהטיפול אצל פסיכולוג רפואי הינו ההבנה שאתה לא לבד, ויש מי שמבין את מצבך ומלווה אותך בתהליך ההתמודדות עם המחלה ועם השלכותיה. מציאת דרך חדשה להבין את מה שקורה לך מלווה בדרך כלל בתחושת העצמה ורווחה. אין מדובר בטיפול בו נעסוק באופן אינטנסיבי בילדות או ביחסים עם ההורים על מנת להבין את מקור הכאב. תחת זאת, בטיפול נעסוק בדרכים בהן התמודדת בעבר עם מצבים קשים, במשמעות של היותך חולה או של האובדן הכרוך בפגיעה בתפקוד הגוף, ובהשפעה של מצב זה על זהותך ועל האופן בו אתה תופס את עצמך ואת העולם.

 • אמנם בחלק מהמקרים הדחקה (ואפילו הכחשה מסוימת), עשויות להיות  הדרך הטובה ביותר  להתמודד עם מצבים שלא ניתן לשנות, אך יחד עם זאת לעיתים דרכים אלו אינן מועילות ואפילו מזיקות. במצבים אלו אנו יכולים לעזור. עיסוק בפחד או ברגשות השליליים עשוי להיראות לך כמחליש, אולם דווקא התבוננות בהם והיכרות עמוקה עמם יגרמו לך להפסיק לפחד מהפחד, שכן יהיו לך כלים חדשים ויעילים להתמודד עמו.
  אתה אמנם עשוי לדמיין כעת את כל אותם הפחדים, המתחים והמחשבות המלחיצות כתיבת פנדורה איומה ונוראה, אולם למעשה לעיתים קרובות דווקא כאשר פותחים את אותה תיבה מגלים שיש דרך להתמודד עם מה שבפנים.

 • רבים מכאבי הראש נגרמים על יד מתח נפשי וחלקם קשור לבעיות של דיכאון חרדה וכיוצא באלו. טיפול פסיכולוג הוא אחד הטיפולים היעילים לכאבי ראש. טיפול פסיכולוגי מתאים המשלב דימיון מודרך, כלים של קשיבות וטיפול קוגניטיבי התנהגותי יכולים לסייע רבות בהפחתת כאבי ראש.