פיברמיאלגיה היא תסמונת הכוללת אוסף של סימפטומים, אשר הסיבה הפיסולוגית/רפואית להופעתם אינה ברורה לחלוטין. הסימפטומים של פיברומיאלגיה כוללים בדרך כלל כאבים מפושטים בנקודות שונות לאורך הגוף, הכאבים הינם כרוניים ואינם כתוצאה מטראומה, או מחלה אחרת ידועה, עוד סימפטומים המקושרים עם פיברומיאלגיה הינם עייפות, מעי רגיז, ונוקשות שרירים בעיקר בבוקר.
לפיברומיאלגיה אין מדד רפואי ברור כמו בדיקות דם או מדדים רפואיים אחרים, אולם ידוע כי יש נטייה משפחתית לפיתוח התסמונת וכי היא נפוצה בעיקר אצל נשים, ויש מקרים בהם היא פורצת בעקבות טראומה נפשית. יש תיאוריות הטוענות כי התסמונת הוא תולדה של מצב נפשי-רגשי, והסימפטומים הפיזים הם ביטוי למצב נפשי קשה.
למרות הנאמר, אי אפשר להתעלם מכך שמי שסובל מהמצב, חווה פגיעה ניכרת בתפקוד, כאבים כרוניים וירידה במצב הרוח בעקבות המצב. הדבר כשלעצמו מחייב התייחסות וטיפול, אולם כיום נראה שההמלצה הרפואית הגורפת היא לאו דווקא מענה רפואי תרופתי אלא לנתב את הטיפול לאפיקים אחרים.
ארגון הראומטולוגי הישראלי הוציא לפני כשנה קובץ הנחיות חשוב לגבי האבחון המתאים (במצב לא ברור זה) וכן הטיפול המתאים.הייחוד של הנחיות אלו- אשר הינן הנחיות רפואיות, הינה ההמלצה על טיפול שאינו תרופתי כמרכיב עיקרי בטיפול במצב רפואי זה.למעשה ההמלצה הגורפת היא לטיפול שאינו תרופתי כקו ראשון להתמודדות עם התסמונת. כחלק מטיפול לא תרופתי זה ממליץ הארגון על טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT וטיפול מיינדפולנס כטיפול מוכח להיטב את איכות החיים של המטופלים. הם מוסיפים לכך גם המלצה המוכרת על פעילות גופנית והידרותרפיה.

איך זה עובד?

התמודדות עם מצב כרוני, במיוחד כאשר הסיבה למצב אינה ברורה, והטיפול התרופתי אינו מוכח, מחייבת התייחסות אחרת לנושא החולי. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT ) יש התייחסות לתפיסת החולי והבריאות של האדם, והגדרה מחדש של תפיסות אלו, תוך כדי עבודה התנהגותית על חיים עם הכאב ותפקוד על אף המצב. אין ביטול של הקושי או הפחתה במידת הסבל שהאדם חווה, אולם יש ניסיון לבנות מחדש את היכולת של האדם להתמודד עם מצבים אלו, מבלי להימנע ובאופן כזה שישמור על מצב נפשי תקין, ולא ישקע לדיכאון בשל הקשיים. הטיפול בעצם מאפשר לאדם לקחת נקודת מבט חדשה על מצבו, ולהתארגן מחדש לחיים עם בעיה כרונית, יחד עם טכניקות וארגז כלים להתמודדות בפועל עם סיטואציות שונות שהחיים עם התסמונת מזמנים לו.
טיפול מיינדפולנס נותן כלים קונקרטים לאדם להתבונן על מצבים בחייו, מבלי לתת להם משמעות שלילית בהכרח (כלומר להיות מסוגל לחיות עם כאבים מבלי לסבול באופן משמעותי מהם). זהו למעשה אימון של קשב ומודעות, הטיפול מושפע מטכניקות מדיטציה והוכח במחקרים רבים כמפחית חרדה ומתח, מרגיע ומאפשר התמודדות עם כאב.
פעילות גופנית וטיפול במים (הידרותרפיה) מאפשרים תפקוד והפעלה גופנית כמו גם ידועים כמשפרים ומייצבים מצב רוח, כאשר האדם חש עצמו פעיל ומתפקד על אף המגבלה, תחושת המסוגלות שלו עולה, מצב הרוח משתפר ובכך יש היזון חוזר למצבו הבריאותי.