פחד מרופא שיניים

פחד מרופא שיניים

פחד מרופא שיניים הוא פחד שנמצא אצל כ-75% מהאנשים במידה זו או אחרת. במקרים חריפים האדם אינו מוכן ללכת לרופא שיניים כלל, דבר העלול לגרום לנזקים חמורים לשיניו. במרכז לפסיכולוגיה רפואית אנו מציעים טיפול ממוקד ומבוסס מחקרית לפחד מרופא שיניים. תוכנית הטיפול כוללת עבודה על מחשבות ודימויים מפחידים וחשיפה הדרגתית למצבים מעוררי חרדה.

מדוע בעצם אנשים פוחדים מרופא שיניים?

ההנחה היא שפחד מרופאי שיניים שכיח כל כך בגלל שלושה אלמנטים מרכזיים:

 1. טיפול אצל רופא שיניים עלול להיות כואב – רבים מהחרדים מתארים ציפייה לכאב.
 2. פגיעות. האדם נמצא בעמדה חשופה ויש לו מעט שליטה על הנעשה.
 3. חוסר וודאות. טיפול אצל רופא שיניים מלווה במפגש עם מכשירים שתכליתם לא תמיד ברורה ועל כן אנשים מתארים חוויה של חוסר וודאות.  

  ניתן לומר שכשציפייה לכאב, פגיעות וחוסר וודאות נפגשים אצל רופא השיניים הדבר גורם למטופל שסובל מפחד מרופא שיניים להיות חרד, דרוך מאוד, ולכווץ את שריריו, דבר שבהחלט יכול בסופו של דבר לתרום לכאב פיזי.
  אלמנט נוסף הקיים אצל חלק מהסובלים מפחד מרופא שיניים הוא זיכרון טראומטי. אנשים אלו עברו חוויה לא נעימה אצל רופא שיניים, שהייתה כרוכה בכאב. לעיתים העוצמה של חוויה לא נעימה זו הוחרפה עקב התייחסות לא אמפתית מצד הרופא או הצוות, שגרמה לאדם להרגיש שאין לו כל שליטה על המצב, ושאינו יכול לנבא מה עוד צפוי לו ומתי זה יגמר.

  טיפול בפחד מרופא שיניים

  הטיפול במרכז לפסיכולוגיה רפואית מורכב מחלקים קוגניטיביים (הקשורים במחשבה) והתנהגותיים. בחלק הקוגניטיבי של הטיפול נעשית עבודה על תפיסות עולם, מחשבות וזיכרונות שגרמו להיווצרות הפחד ומתחזקים אותו כיום. מטרת חלק זה היא להבין את מקור הפחד ולזהות חלקים מופרזים בו, לרכוש ידע על רפואת שיניים ופרוצדורות שונות, וליצור בסופו של דבר תפיסה מאוזנת יותר. בחלק ההתנהגותי של הטיפול האדם נחשף בהדרגה לנושאים הקשורים לרופאי שיניים, תוך לימוד טכניקות הרגעה והרפיית שרירים במידת הצורך. שילוב הטכניקות מאפשר להפחית את הפחד באופן משמעותי ולהגביר את השליטה במצב, עד שבסופו של דבר האדם מסוגל לעבור טיפול אצל רופא שיניים.