באופן טבעי, לידיים שלנו יש חשיבות רבה בחיי היום יום. פציעה קשה בזרוע דורשת תהליך ארוך של החלמה פיזית ופסיכולוגית. חלק גדול מהליך השיקום לאחר פציעה חמורה בזרוע מתמקד בשחזור פיזי תפקודי. לצד זאת, פגיעה משמעותית באחת הידיים יכולה להוביל לקשיים מהותיים במישור הפסיכולוגי, לקשיים בהחלמה ובהתמודדות עם שינויים שבתורם עלולים להוביל לקשיים נפשיים ארוכי טווח. למרבה הצער, גורמי הטיפול הרלוונטיים מתקשים לזהות מראש את גורמי הסיכון להתפתחות פוסט טראומה בקרב אלו שנפצעו באיזור הגפיים העליונות.
סימפטומים המעידים על הפרעה פוסט טראומטית הם: פלאשבקים, עוררות יתר, מחשבות חודרניות, חוסר יכולת ליהנות (אנהדוניה), חרדות, הימנעות ועוד. התסמינים הללו מופיעים בקרב כ-5% עד-20% מהאנשים שסובלים מפגיעה קשה בזרוע. ב-50% מהמקרים מופיעים גם תסמיני דיכאון משמעותיים במקביל לתסמיני ההפרעה הפוסט טראומטית.
ברוב המקרים, סימפטומים אלו דועכים בטווח של שנה מיום הפציעה. אך אצל חלק מהאנשים- התסמינים עלולים להפוך לכרוניים ולהפרעה של ממש. חשוב לדעת שפוסט טראומה, דיכאון וחרדה יכולים כולם להחריף כאב פיזי, להאט את קצב ההחלמה הפיזי, לעכב ואף למנוע חזרה לחיי שיגרה.
ישנן עדויות מחקריות רבות לכך שהתערבות פסיכולוגית מוקדמת (זמן קצר לאחר הטראומה) יכולה לסייע בהתמודדות בטווח הארוך ובמניעת הישנותם של אותם הקשיים.
במחקר עדכני שנערך על ידי קבוצת חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד שבבריטניה, החוקרים סקרו 19 מחקרים קודמים שבהם הנבדקים סבלו מפגיעה טראומטית בזרוע . בסקירה התגלו כמה גורמי סיכון להתפתחות מצוקה פסיכולוגית, לקושי לחזור לתפקוד בעבודה ועוד.
נמצא שמצוקה פסיכולוגית קשורה במתח, חרדה ודאגנות בעקבות טראומה. במחקרים נמצא שבמקרים בהם הפגיעה בזרוע דרשה התאמת גדם, רמת המצוקה הפסיכולוגית הייתה גבוהה במיוחד. כמו כן, במקרים בהם הזרוע שנפצעה הייתה הזרוע הדומיננטית, דירוג המצוקה היה גם הוא גבוה יחסית. בנוסף, אנשים שסבלו עוד לפני הפציעה מ הפרעה פסיכולוגית נוספת (כמו דיכאון או חרדה), דיווחו על רמת מצוקה גבוהה במיוחד לאחר הפציעה. לבסוף, אנשים שנוטים לפרש באופן קיצוני שלילי את הכאב שהם חווים, דיווחו על רמות כאב גבוהות מאוד לאור שבר מורכב בזרוע.

החוקרים דיווחו גם שתמיכה חברתית היא גורם מגן חשוב בשיקום הזרוע הפצועה. אנשים שלא הייתה להם תמיכה מספקת התקשו להשלים את תהליך השיקום ודירגו את רמת הכאב שלהם כגבוהה למדי. לכן אם אתם סובלים מפציעה בזרוע או מכירים מישהו שסובל ממצב רפואי כזה, כדאי לנסות להיעזר בסובבים, לאפשר לעצמכם לקבל תמיכה גם אם אתם רגילים להיות מאוד עצמאיים ולהסתדר לבד.
לגבי זמן החזרה לעבודה-שילוב של חומרת הפציעה, גודל התא המשפחתי מדרגה ראשונה ותחושת המסוגלות העצמית ניבאו דחייה של זמן החזרה לעבודה.
רוב האנשים הסובלים מפגיעה משמעותית בזרוע דיווחו על סימפטומים כמו עצבנות, חרדה, דכדוך, עוינות וחוסר שביעות רצון מהמראה החיצוני שלהם לאור הפציעה. סימפטומים אלו דעכו באופן משמעותי לאחר כשלוש שנים, כאשר הירידה החדה ביותר ברמת הסימפטומים דווחה כבר לאחר שלושה חודשים מרגע הפגיעה.

לסיכום
עקב החשיבות הרבה של הידיים לתפקוד היומיומי של כולנו, פגישה משמעותית באחת מהידיים יכולה להיות מלווה במצוקה פסיכולוגית קשה.בין היתר, פגיעה בתפקוד הזרוע עלולה להוביל ל חוסר בטחון, לתחושות חוסר מסוגלות ולתלות באחרים. זיכרונות לא נעימים מאירוע הטראומה, כמו גם המראה של הפגיעה, עשויים גם הם לשמר ואף לחזק את המצוקה פסיכולוגית.
הפרעה פוסט טראומטית כוללת שילוב של סימפטומים קוגניטיביים, רגשיים והתנהגותיים כתגובה לאירוע הקשה. רבים סובלים מתסמינים של פוסט טראומה מיד לאחר הטראומה, אולם כל עוד ישנו שיפור משמעותי בתסמינים בתוך שלושה חודשים (עד שנה) מהאירוע הטראומטי, לא מדובר בהפרעה פוסט טראומטית של ממש. אף על פי כן, כ-30%
מקרב מי שנפצע בזרוע ממשיך לחוות סימפטומים קשים גם אחרי יותר משנה מהאירוע, לעתים למשך 10 שנים ויותר. אם חלפו יותר משלושה חודשים מאז הפגיעה ואתה עדיין סובל מהתסמינים שתוארו במאמר זה, כדאי לשקול לפנות לעזרה מקצועית מתאימה.

לתאום פגישה והתאמת טיפול פנו עוד היום ל
1800657657

Ladds, E., Redgrave, N., Hotton, M., & Lamyman, M. (2017). Systematic review: Predicting adverse psychological outcomes after hand trauma. Journal of hand therapy.‏
ISO 690


מידע נוסף שיכול לעניין אותך