מחלות מעי דלקתיות (IBD – Inflammatory Bowel Disease) כמו קרוהן או קוליטיס לובשות צורות שונות אצל אנשים שונים. ייתכן ותמצאו בכתבה זו או באחרות כי המחלה/הטיפול המתוארים שונים מהמוכר לכם. חשוב לזכור במהלך הקריאה כי פער זה הוא טבעי ונורמלי, ונובע מכך שאצל אנשים שונים מופיעים סימפטומים שונים ומכך שהטיפול הרפואי מותאם אישית לכל אדם.

קרוהן, קוליטיס – מה זה?

המונח מחלות מעי דלקתיות (IBD – Inflammatory Bowel Disease) משמש לתיאור שתי מחלות:
קוליטיס כיבית של המעי הגס – Ulcerative Colitis. מחלה דלקתית בה נוצרת דלקת ברירית המעי הגס. הדלקת גורמת לפצעים (כיבים) שטחיים שאינם חודרים לשכבות העמוקות של דופן המעי. המחלה מתחילה כמעט תמיד ברקטום ומתפשטת בהדרגה כלפי מעלה לאורך המעי הגס. קוליטיס כיבית לא גורמת לפגיעה במעי הדק.

קרוהן – Crohn’s Disease. מחלה מעי דלקתית. בניגוד לקוליטיס כיבית, מחלת קרוהן חודרת גם לשכבות העמוקות של דופן המעי. מחלת קרוהן יכולה להופיע בכל חלקי מערכת העיכול, מהפה ועד לפי הטבעת, ללא רצף וללא המשכיות, כך שניתן לראות אזורים בריאים ואזורים נגועים לסירוגין.

נתונים סטטיסטים על קוליטיס ועל קרוהן

שכיחות גיאוגרפית
השכיחות של קוליטיס ושל קרוהן משתנה לפי אזורים גיאוגרפים: בארצות צפוניות כמו ארצות הברית, ברית המועצות, נורבגיה ושוודיה, השכיחות היא הגבוהה ביותר ומגיעה ל- 7 עד 11 איש מ- 100,000. השכיחות נמוכה יותר בדרום אירופה, דרום אפריקה ואוסטרליה. באסיה ובדרום אמריקה קרוהן וקוליטיס נדירות. באוכלוסייה עירונית ישנה שכיחות גבוהה יותר מאשר באזורים כפריים.
קרוהן וקוליטיס אצל יהודים
בארה”ב, אירופה ודרום אפריקה, השכיחות גבוהה פי שניים עד ארבע בקרב יהודים לעומת שאר האוכלוסייה. ביהודים אשכנזים השכיחות  של קרוהן וקוליטיס כפולה מאצל יהודים מזרחיים, ספרדים או צברים.
גיל פריצה
קרוהן וקוליטיס מתפרצות בדרך כלל בגילאים 15-30. בין 15%-20% מהחולים המאובחנים כסובלים ממחלת מעי דלקתית הם מתחת לגיל 20. יותר ממחצית מהחולים במחלת קרוהן מאובחנים לפני גיל 22. שיא תחלואה נוסף מתרחש בין הגילאים 60-80.
מין. קוליטיס כיבית מופיעה ביחס דומה אצל גברים ונשים. קרוהן מופיעה בתדירות גבוהה מעט יותר אצל גברים לעומת נשים.

סימפטומים של קרוהן, קוליטיס

גם קוליטיס כיבית וגם קרוהן הן מחלות כרוניות, אשר טרם נמצא להן טיפול יעיל. שתיהן בעלות מהלך מחזורי, כלומר- מתפרצות לפרקים ויש בהן גם תקופות של הפוגה (רמיסיה).
סימפטומים של קוליטיס
קוליטיס כיבית גורמת לשלשול, שלשול דמי, טנסמוס (תחושה תכופה של צורך להטיל צואה ללא יציאה משמעותית), התכווצויות בבטן וחום. במקרים חמורים יותר ייתכן גם איבוד דם, וכתוצאה מכך הרגשת חולשה, עייפות וסחרחורות.
סימפטומים של קרוהן
קרוהן מתאפיינת בעיקר בכאבי בטן, שלשול, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, חום, חולשה ועייפות. בנוסף, לעיתים איזור המעי הנגוע הופך להיות צר יותר, מה שגורם לכאבים ונפיחות בבטן. תחושות אלו מחמירות בעיקר לאחר אכילה. קרוהן גורמת לעיתים לסיבוכים כגון חסימת מעיים, יצירת פיסטולות (חיבור לא תקין בין איברים פנימיים) בין לולאות מעי או בין המעי לאיברים סמוכים, פיסורה (סדק בעור פי הטבעת) וכיסי זיהום בחלל הבטן (אבצס).
סימפטומים משותפים לקרוהן וקוליטיס
התסמינים המשותפים למחלת קרוהן ולקוליטיס הם שלשול כרוני, כאבי בטן, חולשה, עייפות וחום. לעיתים קרובות השלשול התכוף מביא לירידה במשקל. למעשה, רוב חולי קרוהן / קוליטיס ישילו כ- 10%-20% ממשקל גופם. הירידה במשקל קשורה גם לחוסר תיאבון או לפחד מאכילה המתפתחים במצבים אלו.
קוליטיס או קרוהן עלולות לפגוע גם באיברי גוף שאינם שייכים למערכת העיכול. לעיתים מחלות אלו גורמות לדלקת במפרקים, דלקת בלובן העין, מחלות עור, בעיות בדרכי המרה ואף לעיכוב בגדילה. סימפטומים אלה מופיעים לרוב כאשר המחלה פעילה וחולפים כאשר המחלה בהפוגה (רמיסיה).
חומרת הסימפטומים שונה מאדם לאדם: חלק מהאנשים סובלים מהתקפים מתונים ולכן מטופלים בעיקר בתרופות ודיאטה. במקרים חמורים, החולים סובלים מהתקפים עזים המחייבים אשפוז ולעיתים אף התערבות כירורגית.

איך לדעת אם יש לי קרוהן או קוליטיס?

לשם אבחון קוליטיס או קרוהן מבצעים בדיקות ראשוניות הכוללות בדיקה כללית של הגוף, בעיקר באזור הבטן ופי הטבעת, ובדיקות מעבדה של צואה, שתן ודם. במידה ותוצאות הבדיקות מרמזות על מחלת מעי דלקתית, מבצעים בדיקות נוספות במטרה למצוא אבחנה מדויקת, לברר באיזו צורה נגוע המעי, ומהי חומרת המחלה.
הבדיקות לאיתור קרוהן או קוליטיס מתחלקות לארבעה סוגים עיקריים, וסוג הבדיקה נקבע בהתאם למצב החולה ולמאפייני המחלה. סוגי הבדיקות הם:
1. אנדוסקופיה. בדיקת המעיים בעזרת צינור עם סיב אופטי המוחדר למערכת העיכול דרך הפה או פי הטבעת. בדיקה זו כוללת מספר בדיקות: גסטרוסקופיה – בדיקת הקיבה, קולונוסקופיה – בדיקת המעי הגס, סיגמואינדוסקופיה – בדיקת החלק השמאלי של המעי הגס.
2. בדיקות רנטגן.
3. בדיקת אולטראסאונד של הבטן.
4. בדיקה טומוגרפית ממוחשבת של הבטן (CT Scan).

קוליטיס, קרוהן – הגורמים

למרות ניסיונות רבים לגילוי הגורמים למחלת קרוהן או קוליטיס , נכון להיום לא ניתן להצביע על גורמים ברורים. ייתכן כי מספר גורמים משפיעים יחדיו ומקושרים להיווצרות ולהתפתחות המחלות. בין הגורמים הבולטים ניתן למנות את הבאים:

  1. ויסות חיסוני פגום. קיימת סברה כי קוליטיס ומחלת קרוהן הן מחלות הנובעות מתגובתיות יתר של מערכת החיסון כנגד חיידקים או כנגד רקמות של הגוף עצמו, אולם אין ראיות ברורות בנושא.
  2. תורשה. הן קרוהן והן קוליטיס כיבית הן מחלות עם מרכיב גנטי. ידוע כיום כי קיימת נטייה משפחתית לפתח את המחלה. יתר על כן, המחלה נפוצה יותר בקבוצות אתניות מסוימות. למרות ממצאים אלו, אין עדויות ישירות לכך שקוליטיס כיבית או קרוהן עוברות בתורשה.
  3. גורמים סביבתיים. הרגלי אכילה לקויים ונטילת תוספי מזון תורמים ככל הנראה להתפתחות קרוהן וקוליטיס . טענה זו נתמכת על ידי העובדה כי ישנה עליה בשכיחות מחלות אלו במדינות מתועשות.
  4. גורמים נפשיים. דחק ומצוקה נפשית עלולים לגרום להגברת תדירות ההתקפים של קרוהן ושל קוליטיס ולהחמירם.


    מידע נוסף על טיפול פסיכולוגי במחלות מעי