ניהול מחלה והחלמה, או IMR) Illness Management and Recovery) היא גישה עדכנית לסיוע לחולים במחלות כרוניות. המושג “ניהול מחלה” מרמז על היעד המרכזי בטיפול בגישה זו – הבאת החולה למצב בו הוא זה ששולט (במידת האפשר) באופן השפעת המחלה על חיי היום יום שלו, בניגוד למצב בו המחלה מנהלת את חייו של החולה.
לשם השגת יעד זה, נעשה שימוש בסט רחב של אסטרטגיות שמטרתן לסייע לאדם המתמודד עם מחלה כרונית לרכוש מידע לגבי המחלה והסימפטומים המתלווים אליה ולהתמודד עמם ביעילות. בבסיס הגישה עומדת ההנחה לפיה ניתן לרכוש ידע ומיומנויות שיסייעו להשיג שליטה טובה יותר על המחלה ולבטל אתהשפעותיה הלא הכרחיות על חיי היום יום. כתוצאה, למטופל יהיה קל יותר לשתף פעולה עם המטפלים בו, להתמודד עם הסימפטומים והסטרס שהוא חווה, לשפר את איכות חייו ולנוע לעבר מטרות ההחלמה האישיות שהציב לעצמו.  
אתגר הניהול של מחלה מצריך בראש ובראשונה היכרות עם המחלה עצמה ועם סיבוכים רפואיים אפשריים. לשם כך נעשה שימוש בכלים חינוכיים שמטרתם הקניית ידע.  לאחר מכן בוחנים לעומק גם את הטיפול התרופתי, את הדרך המועילה להשתמש בו ואת החלופות הקיימות.
פן נוסף של העבודה על ניהול המחלה קשור ברכישת כלים ליצירת תקשורת רופא – חולה מועילה. אינטראקציה מועילה עם הרופאים ועם הגורמים המטפלים האחרים דורשת ביטחון עצמי, אסרטיביות וסובלנות. מודעות להיבטים אלו עשוי לשפר את התנהלות החולה בין אנשי המקצוע המטפלים בו.
ניהול יעיל של המחלה מצריך גם יכולת לקבל החלטות מושכלות , להציב מטרות מציאותיות ולהכיר את המכשולים בדרך להשגתן. במהלך הטיפול בוחנים היטב את הסבל שגורמת המחלה ואת השפעתה על חיי היום יום ומפרידים בין החלקים הבלתי נמנעים ובלתי נשלטים של הסבל והמצוקה לבין החלקים בהם יש לנו שליטה ויכולת תמרון. מובן שאין אפשרות לבטל לחלוטין את השפעת המחלה על חייו של האדם החולה, אולם ברוב המקרים ניהול יעיל של המצב בהחלט מאפשר לצמצם את המצוקה.
תחושת השליטה במחלה והשליטה בחיים הינה חיונית לשם השגת רווחה נפשית ואיכות חיים נאותה. לעיתים קרובות אנשים הסובלים ממחלה כרונית חשים שהמחלה, או עובדת היותם חולים, משתלטת על כל חייהם, ואדם עשוי למצוא עצמו חי בתחושה שכל כולו מחלה. רכישת הכלים האמורים מסייעת לתחום את המחלה בתוך הגבולות ההכרחיים לה, מבלי לתת לה מנדט לניהול חייו של החולה.


מידע נוסף שיכול לעניין אותך