משפחה ובני זוג

משפחה ובני זוג

זוגיות במשבר? איך טיפול זוגי יכול להציל את הקשר שלכם

בסרטים הוליוודיים זוגיות מצטיירת כרומנטיקה תמידית ומתקתקה ומשברים בזוגיות נפתרים בדרך כלל בסצנה דרמטית שלאחריה כבר ברור שהזוג יצעד יחדיו אל עבר השקיעה. המציאות, לצערנו, קצת פחות זוהרת וגם הרבה יותר מורכבת.
זוגיות בעולם האמיתי, גם כשיש אהבה גדולה, דורשת נכונות והשקעה רבה ולפעמים, אין לנו את הכלים המתאימים לעשות את זה לבד. רגע לפני שאתם משלימים עם המצב או מוותרים ורצים לפרק את החבילה, בדקו מה טיפול זוגי יכול לעשות למען הזוגיות שלכם.

מחקרים מוכיחים: טיפול זוגי יעיל בפתרון משברים

זוגות רבים מדווחים שפנו לטיפול זוגי מדווחים כי הטיפול עזר להם לפתור בעיות ומשברים בחיים הזוגיים בטווח הקצר ואף שיפר את איכות חיי הנישואין או הזוגיות בטווח הארוך יותר בזכות כלים להתמודדות עם בעיות ומשברים שנרכשו במהלך הטיפול. למרות התחושה שאתם מעדיפים ומסוגלים לפתור את הבעיות בעצמכם, הסטטיסטיקה מלמדת כי איש מקצוע אובייקטיבי, בעל כלים מקצועיים מתאימים, עשוי פעמים רבות לחולל נפלאות בקשר המקרטע שלכם. אולם, בטיפול כמו בטיפול אין קסמים. טיפול זוגי, כמו גם טיפול פרטני –  לא יעבוד אם לא תבואו מוכנים ומחויבים. יעילות הטיפול והצלחתו תלויים במידה רבה בנכונות של שני בני הזוג לשפר את הזוגיות ולעבוד עליה.

רק צד אחד רוצה להציל את הקשר?

יועצים זוגיים מספרים כי פעמים רבות ההחלטה לפנות לטיפול זוגי אינה החלטה משותפת אלא באה מרצון של צד אחד בעוד הצד השני מתנגד ומסרב בתוקף. הסיבות להתנגדות יכולות להיות רבות, אך המכנה המשותף הוא חוסר אמון – ביכולתו של המטפל לפתור את הבעיות ולשפר את הזוגיות או, ביכולתו של בן הזוג לחולל את השינוי הנדרש.
מה עושים כאשר רק אחד מכם מעוניין בטיפול והשני מסרב? מנסים להבין מה הסיבה להתנגדות ועובדים על מנת לשנות אותה. אחת הדרכים להתמודד עם חוסר אמון במטפל היא לקבוע מפגש ניסיון עם שני מטפלים שונים, לצורך התרשמות ולא התחייבות. זאת על מנת להפחית את הלחץ וגם מתוך אמונה שגם בן זוג סרבן עשוי להתחבר לאחד המטפלים וכך התנגדותו תתמוסס והוא יסכים לתת צאנס לכלים הטיפוליים. במידה וחוסר האמון הוא ביכולתו של בן הזוג להשתנות, מומלץ להגדיר יחד מה נחשב כשינוי ולהציב יעדים ברורים והגיוניים להשפעת השינוי.

כיצד תזהה מטפל זוגי טוב?

• יש לכם כימיה אישית איתו – לא כל מי שעזר לחברים שלכם בהכרח מתאים לכם. אתם עומדים לחשוף בפני המטפל פרטים אינטימיים מאוד מחייכם ועליכם להרגיש שאתם סומכים עליו. תחושות בטן בדרך כלל אינן מטעות, לכו איתן.
• מתמצא בגישות טיפול שונות – לא לכל זוג מתאימה אותה גישה. מטפל טוב יהיה גמיש וידע לזהות איזו שיטה תעבוד עבור כל זו.  
• מזדהה אך לא נסחף –  יכולתו של המטפל להקשיב בסבלנות ולהעמיק בנושאים אישיים ומיניים לצד הצבת גבולות ברורים תלמד אתכם רבות על המטפל.
לסיכום, גם אם בן הזוג שלכם מסרב בתוקף לשתף פעולה, מומלץ לפנות לטיפול לבדכם, על מנת לקבל הכוונה וכלים שתוכל ליישם גם בבית.