מיגרנה היא תופעה שהסובלים ממנה חווים לעיתים תכופות כאבי ראש חריפים הנמשכים כמה שעות עד שלושה ימים, ומופיעים פעמים רבות יחד עם בחילות או הקאות. בזמן ההתקף קיימת פעמים רבות רגישות מוגברת לאור, רעש או ריחות, המחריפים את הכאב או הבחילה, כך שאנשים רבים רוצים להסתגר בחדר חשוך ושקט בזמן המיגרנה על מנת להימנע מגירויים אלו. סוג אחד של מיגרנות, הנקראות מיגרנות עם אאורה, מלוות בהבזקי אורות לפני המיגרנה או במהלכה. מיגרנות ללא אאורה שכיחות יותר ממיגרנות עם אאורה.

מיגרנה – סטטיסטיקות

מיגרנה היא הפרעה נפוצה, לפי מחקרים 10%-12% מהאוכלוסיה יסבלו ממיגרנות בשלב כלשהו בחייהם. שיעור המיגרנות אצל ילדים ואנשים מעל גיל 60 נמוך יחסית, כמו כן יש הבדלי מין, כשנשים מהוות 75% מהסובלים ממיגרנות. כשליש מהסובלים ממיגרנות עוברים שלושה התקפים ומעלה בחודש, כשהתקפים חמורים מונעים תפקוד פעמים רבות. לנתון זה השלכות כלכליות על החברה, בארה”ב למשל התקפי מיגרנה גורמים להפסד של כ-13 בליון דולר בשל העדרות מעבודה. למרות שכיחות ההפרעה והנזק שהיא גורמת לסובלים ממנה ולחברה, לפי מחקרים שנערכו בארה”ב, 1 מ-19 מהסובלים ממיגרנות לא יקבל אבחנה נכונה, ומרבית האנשים שאובחנו אינם מקבלים טיפול מונע אלא טיפול נקודתי בזמן ההתקף בלבד.

מהלך התקף מיגרנה

התקף מיגרנה מורכב ממספר שלבים:

 1. השלב המקדים (פרודורם). שלב זה קיים אצל כמחצית מהאנשים מספר שעות עד מספר ימים לפני ההתקף וכולל סימפטומים שונים כגון שינויים במצב הרוח או עייפות. חלק מהסובלים ממיגרנות יכולים לזהות התקרבות התקף לפי סימנים אלו.
 2. אאורה. שלב זה קיים, כאמור, אצל חלק מהסובלים ממיגרנות. האאורה מופיעה מעט לפני תחילת ההתקף או בתחילתה. סוג האאורה המוכר
  ביותר הוא אאורה ויזואלית הכוללת הבזקי אור או טשטוש בראייה, אולם אאורה יכולה להתקיים בחושים האחרים, כך למשל האדם יכול להריח ריח חזק שאף אחד לא יכול להריח או להרגיש עקצוצים או נימול. אחת הסברות היא שטיב האאורה נקבע לפי האזורים במוח שמופעלים בזמן המיגרנה. לעיתים האדם אינו מדווח על חוויה חושית ספציפית, אלא על תחושה של מעין חלום או דה ז’וו.
 3. המיגרנה. בשלב זה האדם מרגיש כאב ראש פועם בינוני עד חזק, שלרוב ממוקד בצד אחד של הראש, בחלק הקדמי שלו או מעל עין אחת. הכאב מתגבר בהדרגה לאורך ההתקף, כשכ-90% מרגישים בחילה וכשליש מקיאים כשהכאב מגיע לשיאו. בזמן ההתקף אנשים רבים חווים פוטופוביה (פחד מאור), פונופוביה (פחד מרעשים) או אוסמופוביה (פחד מריחות), היות וקיימת רגישות מוגברת לגירויים חושיים, המגבירה את עוצמת כאב הראש או הבחילה. רגישות זו גורמת לכך שרבים מהסובלים מהתקף מיגרנה מסתגרים מהסביבה בחדר חשוף ושקט על מנת להפחית גירויים חיצוניים. בשלב זה יכולים להופיע מגוון סימפטומים נוספים כגון שלשול, טשטוש, חולשה ואובדן ריכוז.
 4. פוסטדורם. השלב שלאחר ההתקף ובו האדם מרגיש פעמים רבות מותש, לא מרוכז ועצבני.

מה גורם למיגרנות?
לא ברור לגמרי מה קורה במוח בזמן מיגרנה. לפי התיאוריה הרווחת כיום מיגרנות נגרמות כתוצאה מכיווץ יתר של כלי דם בבסיס המוח בתגובה לטריגרים מסוימים כגון לחץ. הכיווץ מפחית את זרימת הדם למוח (וכתוצאה, הפחתת החמצן), כלי דם אחרים במוח מתרחבים על מנת לפצות על המחסור בחמצן והדבר גורם לשחרור חומרים הגורמים לתגובה דלקתית ולרגישות מוגברת לכאב.  

גורמי סיכון למיגרנות
היסטוריה משפחתית של מיגרנות, מין (נשים) וגיל (שנות העשרה עד 60) מגבירים את הסיכון שמוחו של האדם יגיב לעיתים בדרך שתוארה לעיל, המובילה בסופו של דבר להתקף מיגרנה. אולם בנוסף לגורמים בלתי נשלטים אלו יש גורמים סביבתיים שהאדם יכול לשלוט בחלקם או להסתייע בהם לניבוי התקף מיגרנה ולנקוט בפעולות מנע.

 • מחזור. אצל נשים רבות הסובלות ממיגרנות שכיחות ההתקפים עולה בתקופה שלפני המחזור החודשי או במהלכו.
 • גלולות נגד הריון. נטילת גלולות נגד הריון מגבירה את הסיכון למיגרנה אצל חלק מהנשים, בפרט אם הגלולות משולבות עם חומרים נוספים, כגון נטילה של ויטמין C.  במידה וההתקפים החלו עם נטילת הגלולות או שיש החרפה בעוצמת הסימפטומים או בתדירותם, יש להתייעץ עם רופא הנשים ולשקול החלפת הגלולה או מעבר לאמצעי מניעה אחר.
 • לחץ. תקופות של סטרס מגבירות את הסיכון למיגרנה.
 • עייפות. שעות שינה מעטות או נדודי שינה מגבירים את הסיכון למיגרנה, בפרט כשהם קשורים ללחץ, כפי שקורה פעמים רבות.
 • תזונה. מזונות מסוימים, כגון גבינה צהובה, מונוסודיום גלוטומט (חומר הנמצא בין היתר באבקת מרק ומאכלי אינסטנט נוספים ובאוכל סיני) שוקולד, קפה או משקאות ומאכלים אחרים המכילים קפאין מגבירים את הסיכון למיגרנה. הרגישות שונה מאדם לאדם, והדרך לבחון איזה מאכלים מגבירים את הסבירות להתקף היא להוריד מאכלים הידועים כמגבירים את הסיכון למיגרנה מהתפריט, להחזיר אותם בהדרגה לתפריט ולראות איזה מאכל או מאכלים מעוררים התקף. צום או אכילה לא מסודרת יכולים אף הם לתרום להופעת מיגרנות, ולכן מומלץ לאכול בצורה מסודרת וכמות מספקת.
 • התייבשות. שהות ממושכת בשמש או אי הקפדה על שתייה מספקת יכולה להוביל למיגרנות, בפרט אם קיימים גורמי סיכון נוספים כגון לחץ או מחזור.


  מידע נוסף שיכול לעניין אותך