סובל מחרדות עקב התקף לב? הרופאים אופטימיים אבל אתה לא? לא יודע מה התואר “חולה לב” בעצם אומר ואיך להתמודד עם השינויים שאתה צריך לעשות בחיים בעקבות מחלת לב? עצור!!!
מחלות לב, בין אם מדובר באירוע פתאומי כגון התקף לב או דום לב, או במצב רפואי מתמשך כגון אנגינה פקטוריס (כאבים) במעטפת הלב או תעוקת חזה) או לחץ דם גבוה, היא מצב מאיים המחייב הסתגלות פסיכולוגית של חולה הלב ובני משפחתו. בנוסף למצב הרפואי עצמו, חולה הלב צריך להתמודד עם הידיעה כי חייו היו בסכנה (במצבים כמו דום לב או התקף לב) או עלולים להיות בסכנה  – ידיעה המעוררת פעמים רבות חרדה המקשה על חולי לב רבים להסתגל למצב החדש. מבחינה פרקטית, על חולי לב רבים לבצע שינויים באורח חייהם, למשל שינויים בתזונה, פעילות גופנית, הפסקת עישון ונטילת תרופות. שינויים אלו הם שינויים לא פשוטים, הגורמים לחולי לב רבים להרגיש כי איכות חייהם נפגעת באופן משמעותי.
כתוצאה מהאמור לעיל, חולי לב עלולים לפתח קשיי הסתגלות והפרעות פסיכולוגיות שונות. מבחינה פסיכולוגית חולה הלב עלול לסבול מהפרעות חרדה שונות או מדיכאון. מבחינה התנהגותית חולה הלב עלול לפתח גישות לא אדפטיביות, כך למשל חלק מחולי הלב אינם מקפידים על הנחיות הצוות הרפואי, דבר העלול לגרום לעליית לחץ דם, החמרת טרשת עורקים קיימת ובסופו של דבר התקף לב או דום לב.

חולה לב? השליטה בידיים שלך!

אומנם אין לך יכולת להשפיע באופן ישיר על מצב הלב, אבל האופן בו אתה חושב על חייך לאחר  התקף לב או גילוי בעיית לב אחרת ודרך ההתמודדות שלך עם המצב החדש נמצאים בשליטתך. במילים אחרות, אתה יכול להחליט אם “לקחת ללב” ולהשלים עם תחושות של חרדה, דיכאון וחוסר אונים, או להחליט שאתה מעוניין לחזור לשלוט על החיים שלך ולהרגיש טוב גם אחרי התקף לב, דום לב או מחלת לב אחרת.
הל”ר – המרכז לפסיכולוגיה רפואית, מציע טיפול פסיכולוגי לסובלים ממחלות לב, טיפול זה הינו קצר מועד וממוקד בבעיה. מחקרים מראים כי טיפול מעין זה מאפשר להתגבר על חרדה, דיכאון או פוסט טראומה בעקבות התקף לב או מחלת לב כרונית כגון רשרוש בלב או צניחת מסתם ומסייע לחולה הלב להתכונן לטיפול רפואי במחלות לב, כולל פרוצדורות פולשניות כגון צנתור או ניתוח לב. כמו  כן, טיפול פסיכולוגי קצר מועד מסייע לרכוש כלים המסייעים להתמודד עם המצב החדש בדרך הטובה ביותר, תוך מזעור הפגיעה בחיי היומיום למינימום האפשרי. 
הטיפול במרכז הל”ר ניתן על ידי פסיכולוגים בעלי מומחיות בתחום טיפול קוגניטיבי התנהגותי והתערבות בשעת משבר רפואי, ומשלב טכניקות שונות כולל טיפול קוגניטיבי התנהגותי, דמיון מודרך והרפיה.


מידע נוסף שיכול לעניין אותך