כאבי ראש הם אחת מסיבות הפנייה הנפוצות ביותר לרופא. לא ניתן לדבר על כאבי ראש כעל תופעה אחידה, קיימים סוגים רבים ושונים של כאבי ראש, השונים בעוצמתם, תדירותם, דרכי טיפול ובגורמים להם. כאב ראש תעוקתי הוא כאב ראש כרוני ואחד מסוגי הכאב הכרוני הנפוצים ביותר. השכיחות של כאבי ראש באוכלוסייה היא 38.3%, בעוד שהשכיחות של כאבי ראש כרוניים הינה 3% בלבד. כאב ראש עלול לגרום לאדם עובד לקחת בין 27-9 ימי מחלה בשנה, כתלות בסוג כאב הראש. למרות שכאב ראש תעוקתי נחשב נסבל יותר בהשוואה לכאב ראש מסוג מיגרנה, הנטל האישי, חברתי וכלכלי הנגרם בעקבותיו הינו גדול יותר וזאת בשל שכיחותו הגבוהה באוכלוסיה.

מהו כאב ראש תעוקתי?

כאב ראש תעוקתי הוא כאב הראש ה”רגיל” שרוב האנשים חוו מפעם לפעם. עוצמתו של כאב זה חלשה יחסית לעוצמה של מיגרנות והוא אינו מלווה בתופעות נוספות המאפיינות מיגרנות, אולם הוא עלול להימשך שעות ארוכות, להופיע בתדירות גבוהה ולגרום לפגיעה בריכוז, מצב הרוח ובפעילות.

לחץ וכאב ראש תעוקתי

לחץ הוא אחד הגורמים המרכזיים לכאב ראש זה, כש-50%-88% מהסובלים מכאבי ראש תעוקתיים מדווחים על לחץ מוגבר. כ- 47% מהסובלים מכאב ראש תעוקתי כרוני סובלים גם מהפרעה פסיכיאטרית כגון דיכאון מאג’ורי והתקפי פאניקה. קשר זה בין רמות הלחץ לבין כאבי הראש הוא גם הרציונאל שבבסיס טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הרגעתי, אחד הטיפולים האפקטיביים בכאבי ראש תעוקתיים.

כאבי ראש ושימוש מופרז בתרופות

אנשים הסובלים מכאבי ראש נמצאים בסיכון לשימוש מופרז במשככי כאבים על מנת להתגבר על המצוקה הפיזית והנפשית. באופן אירוני שימוש יתר במשככי כאבים הנמכרים ללא מרשם (כגון אופטלגין, אקמול או רוקל) מובילים לבסוף לעלייה בתדירות כאבי הראש. בניגוד לתרופות אלו, תרופות נגד דיכאון או נוגדות דלקת מפחיתות את תדירות ההתקפים ולכן מומלץ לסובלים מכאבי ראש כרוניים להתייעץ עם רופא ולא להסתפק בנטילת תרופות כ”כיבוי שריפה” כשהכאב מופיע.

האם כאב הראש מעיד על מחלה אחרת?

ניתן לחלק את כאבי הראש לשני חלקים לפי המקור:
כאבי ראש ראשוניים. כאבים שהגורם להם אינו ידוע. בקטגוריה זו מופיעים מיגרנות, כאבי ראש תעוקתיים, כאב ראש מקבצי, כאב ראש אידיופתי וכאבי ראש הקשורות לפעולות שונות כגון שיעול, מאמץ או פעילות גופנית.
כאבי ראש משניים. כאבי ראש שמקורם ידוע ומשניים להפרעה או מחלה אחרת. דוגמאות לכאבים אלו הם כאבי ראש עקב סינוסיטיס, גידולים, גמילה מסמים (כולל אלכוהול או קפה) או פגיעת ראש.
במידה וכאבי הראש נמשכים לאורך זמן, יש צורך לפנות לרופא על מנת לאבחן אם כאב הראש הוא ראשוני או משני. מלבד חשיבות המידע לצורך טיפול, אבחנה כזו יכולה לאתר מחלה שלא התגלתה ולמנוע נזק מתמשך.


מידע נוסף שיכול לעניין אותך