טיפול של פסיכולוג רפואי במחלת קרוהן או קוליטיס כיבית (IBD) מבוסס על התפיסה שבכל אדם מצויים הכוחות הפנימיים להתמודדות עם המחלה. דרך ניסוי וטעייה חלק מהאנשים מצליחים למצוא בעצמם דרכי התמודדות המשפרות את איכות חייהם ותפקודם, אחרים מתקשים ויכולים להיעזר בעזרה מקצועית וטיפול פסיכולוגי לצורך זה. אנחנו מאמינים שגם אלה המוצאים את דרכם לבד יכולים להיעזר לפעמים בייעוץ או בהתערבות לתמיכה וחיזוק ההתמודדות החיובית.

מתי כדי לחולה קרוהן או קוליטיס לפנות לפסיכולוג רפואי?

ישנן מספר סיבות שבעקבותיהן כדאי לאדם הסובל ממחלת קרוהן או קוליטיס לשקול פניה לפסיכולוג רפואי:

• יעוץ ותמיכה לגבי השפעות המחלה בכל תחומי החיים כגון תפקוד מקצועי, לימודים, יחסים בין-אישיים או תפקוד מיני.
• חיזוק כוחות ההתמודדות עם המחלה ועם הטיפולים הרפואיים.
• העלאת היבטים רגשיים שאינם מטופלים בדרך כלל באופן רפואי, כגון בושה, תלות, כאב ואובדן שיגרת החיים המוכרת.
• עזרה נפשית סביב תוצאות המחלה ו/או תופעות הלוואי של הטיפול הרפואי המשפיעות על הדימוי העצמי ומצב הרוח עד לכדי דיכאון וחרדה.
• לימוד טכניקות הרגעה וויסות מתחים. יש עדויות לכך שמצבי דחק עלולים להחמיר את הסבל במחלות מעי דלקתיות, ולכן טיפול פסיכולוגי ממוקד בהפחתת מתחים עשוי לסייע.

התערבויות המוצעות לסובלים ממחלת מעי דלקתית (IBD)

• קבוצת תמיכה. השתתפות בקבוצת תמיכה לחולי קרוהן או קוליטיס מהווה דרך ללמוד ולסגל דרכי התמודדות, לקבל תמיכה ועידוד, ולשתף בחוויות וברגשות הקשורות במחלה.
• טיפול קוגניטיבי התנהגותי הממוקד בסוגיות הקשורות במחלת קרוהן או בקוליטיס.
• טיפול פרטני שמטרתו לספק ליווי תמיכתי ולסייע בהסתגלות והתמודדות עם המחלה הכרונית.
• לימוד טכניקות הרפיה ודמיון מודרך, אשר מסייעות להפחית את רמות כאב, מתח וחרדה הנלוות פעמים רבות למחלת קרוהן או קוליטיס

התמודדות והסתגלות למחלת קרוהן או קוליטיס כיבית : טיפול לפי המודל הפסיכו-חברתי

מה קורה בנפש בזמן שהגוף כואב?  המודל הפסיכו- חברתי בנוי משלושה גורמים: אי-וודאות, שינוי וסבל.
אי וודאות
אי-וודאות מאפיינת את התקופה שלאחר האבחנה, אך גם זמנים של התלקחות או סיבוך. במחלות מעי דלקתיות, שלב האי וודאות מאופיין בחוסר מידע על הסימפטומים, הטיפולים הסיבות למחלה והשלכותיה הלא צפויות. חוסר במידע מותיר סימני שאלה לא פתורים וגורם למתח. ברמה עמוקה יותר, אי וודאות מתייחסת לשאלות לגבי העתיד, שאלות קיומיות, שאלות לגבי הזהות העצמית, ודאגות כגון מוות, בדידות ושליטה עצמית.
פעילויות להשגת מידע עשויות להפחית תחושות חוסר ודאות, להגביר את תחושת השליטה במצב ולשפר את דרכי ההתמודדות של החולה. לרוב, חולי קוליטיס או קרוהן מצליחים להסתגל בעצמם לאי-וודאות על ידי תקשורת טובה עם הרופא, אולם לעיתים לא נוצר קשר מעין זה או שהמידע אינו מספק. דרכים עיקריות להשגת מידע והפחתת חוסר הוודאות הן:

 • פגישה עם איש מקצוע. פגישה עם רופא, אחות, דיאטנית או פסיכולוג שיספקו מידע מדויק לגבי אופי המחלה ודרכי ההתמודדות עמה יסייעו לאדם לתכנן כיצד לחיות עם המחלה בדרך הטובה ביותר. גם השתתפות בימי עיון והרצאות יכולה לסייע להשגת מטרה זו.
 • התערבות פסיכו-חינוכית. התערבות בה האדם נפגש עם פסיכולוג, מקבל מידע בנוגע למחלה, מאפייניה, השלכותיה, סיבוכים אפשריים והשפעות תהליכים נפשיים ודרכי התמודדות על  מהלך המחלה.
 • חונך. קישור בין הסובל ממחלת קרוהן או קוליטיס לחולה וותיק במחלה שיכול לתרום מניסיונו עם המחלה ולסייע להסתגלות מהירה.
 • קבוצת תמיכה. השתתפות בקבוצת תמיכה מסייעת בשיתוף ובלמידה ומאפשרת השתייכות לקבוצה שמספקת תמיכה חברתית וכוחות. גם קבוצות וירטואליות, כגון פורומים, יכולות לספק מידע ותמיכה.

אובדן ושינוי
מחלה דורשת התארגנות מחדש. למרות ששינוי נחווה לרוב  כדבר שלילי או כאובדן של המצב הקודם, עם הזמן מטופלים רבים עם קרוהן או קוליטיס מצליחים לראות את השינוי כהזדמנות ולזהות בו תוצאות חיוביות כגון שיפור סדר העדיפויות, חיזוק תחושת המסוגלות, גילוי אומץ וחוזק פנימי או העמקת קשרים חברתיים.
יחד עם זאת, רוב השינויים הנובעים מהמחלה בכל זאת נתפסים כאובדן. כל אובדן מעורר הכרח להסתגל למצב חדש על ידי מציאת פתרון מעשי או מנטאלי.  כך למשל, מתבגר שסובל מהמחלה ומבין שלא יוכל להתגייס ליחידה קרבית צריך להיערך בהתאם לאובדן החלום שלו.
תפקיד הפסיכולוג בשלב זה הוא לסייע למטופל לעבד את האובדן, לאפשר לו להתאבל, לזהות את כוחות ההתמודדות שלו ולהשתמש בהם. מטרת הטיפול היא לסייע למטופל לבנות דימוי עצמי חדש, אשר יכלול מטרות וסדרי עדיפויות חדשים בחיים שיהיו שונים מהמקוריים, אך לא פחות טובים.

סבל
הן קרוהן והן קוליטיס כיבית גורמות לסבל נפשי ופיזי רב. הסבל הפיזי עלול להביא לייאוש, חוסר תקווה ופסימיות.  למרבה המזל, לרוב ניתן לשלוט בהשלכות הנפשיות של הסבל. הידיעה שההתקף הוא זמני וחולף מפחיתה את גורם אי-הוודאות, וכך מגבירה את תחושת השליטה ומסייעת להתמודד עם המצב.
המודל להסתגלות למחלה, המתייחס לסוגיות של שינוי ואובדן, סבל ואי-וודאות, מדגים כיצד המחלה היא דינאמית ומערבת תחומים שונים בחיים. דרך המודל ניתן לראות את הקשר בין גוף ונפש וכיצד מעגלי קסמים, כגון מתח ומחלה או סבל פיזי ונפשי ניתנים לשליטה.
הבנת האתגרים והמכשולים הנובעים מהמחלה והבנת נקודות החולשה והחוזק של האדם יכולים לסייע לחולה להכיר את עצמו במצבים שונים, ועל ידי כך ללמוד להסתגל למחלה.


מידע נוסף על טיפול פסיכולוגי במחלות מעי