כאב כרוני הוא מצב יציב יחסית, אשר לרוב אינו מגיע לריפוי מוחלט. משום כך טיפול בכאב כרוני מתמקד בדרכים ללמוד לחיות עם הכאב, כלומר, לנהל את הכאב במקום שהכאב ינהל את חייו של האדם. טיפול פסיכולוגי בכאב כרוני מבוסס על ההכרה בכך שכאב מושפע משילוב של גורמים ביולוגים, פסיכולוגיים, חברתיים וסביבתיים ושטיפול בגורמים אלו יכול לעזור להתמודד עם הכאב.
טיפול פסיכולוגי רפואי במצבים של כאב כרוני מותאם באופן אישי למטופל על פי מיקום הכאב, מין המטופל, גורם הכאב וכדומה. שבירת מעגל הכאב דורשת תהליך שינוי קוגניטיבי וחזרה לפעילות גופנית מלאה ככל האפשר. שינוי אמונותיו של אדם בנוגע לכאב והפסקת הפחד מהכאב הם תהליך מאתגר. התהליך מתחיל בהסבר על מעגל הכאב הכרוני, שיסייע לאדם להבין את ההשפעה של גורמים פסיכולוגים על חווית הכאב שלו.
בתחילת הטיפול מלמדים את האדם להשתמש בטכניקות להערכת הכאב, כגון סרגל כאב שנע בין 0 (אין כאב) ל 10 (כאב הכי חמור אי פעם). בנוסף המטפל עשוי לבקש מהמטופל לנהל יומן כאב. זהו דירוג תכוף מאד (מדי כמה שעות) של עוצמת הכאב ומשכו, אשר מאפשר לעקוב אחר מגמות במהלך הכאב ולזהות טריגרים שמעוררים את הכאב. היומן גם מאפשר לעקוב אחר אסטרטגיות ההתמודדות שנקט המטופל בכל אפיזודה של כאב.
כאמור, העלמת הכאב היא כמעט בלתי אפשרית, ולפיכך מטרת הטיפול היא שיפור איכות החיים – שיפור השינה, חזרה לעבודה, הפחתת מתח, חרדה ודיכאון. לשם כך משתמשים בגישה רב תחומית המשלבת התערבויות רפואיות ופסיכולוגיות במינון ותזמון נכון. מטופלים רבים חוששים שמא הטיפול במרכיבים הפסיכולוגיים מצביע על כך שלטענתנו הכאב דמיוני, או “הכול בראש”, וזאת למרות שהכאב הוא אמיתי מאד.
טכניקות הרפיה עוזרות מאד לכאב ומלמדות את המטופל להפחית את רמות המתח בשרירים.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי בכאב כרוני מסייע בהפחתת החשיבה השלילית והראייה הפסימית. בנוסף, הטיפול מסייע לאדם לשנות ייצוגי מחלה לא אדפטיביים ולנוע מתפיסת הכאב כנובע ממקור אורגני (פיזי) בלבד לעבר תפיסת הכאב כביו פסיכולוגי, כלומר, כדבר אשר מושפע גם מאופן החשיבה של האדם ולפיכך נמצא יותר בשליטתו.
התייחסות לכאב כקטסטרופה היא אסטרטגיה קוגניטיבית נפוצה מאד ומזיקה מאד. הכוונה היא לנקיטת מחשבות שליליות כמו – “הכאב הוא נורא ואיום” או “אני לא יכול לסבול עוד דקה מזה”. כאשר המטופל לומד שצורת חשיבה זו משפיעה לרעה על רגשותיו ,התנהגותו, ויכולתו לשאת את הכאב הוא מסוגל להחליף את המחשבות השליליות הללו במחשבות אחרות, מועילות יותר.

אימון בקשיבות – טכניקה חשובה זו מבוססת על ההנחה לפיה אין זה האירועים עצמם, אלא הפירוש שאנו נותנים לאירועים אשר קובע את התגובה שלנו אליהם ולכן הכאב שהם חשים ואפילו האבחנה הרפואית שניתנה להם, הם מושגים גמישים ולא מסקנות אובייקטיביות לגבי המציאות. תרגילי קשיבות מסייעים בהגברת הסיבולת לכאב, בשחרור ממחשבות שליליות, ובשיפור ביכולת להכיל רגשות קשים, ובכך מאפשרים לקטוע את מעגל הכאב. תרגילי קשיבות מגדילים את הגמישות הקוגניטיבית הנדרשת לאורך הטיפול, ועוזרים לראות שהמחשבות לגבי הכאב מושפעות מאד מרעיונות שנלקחו מרופאים, חברים ואחרים. השימוש בקשיבות יכול להשתלב היטב עם שיטות קוגניטיביות-התנהגותיות לצורך התבוננות בדפוסי מחשבה. לדוגמא, לעיתים ניתן לבקש ממטופלים להחזיק יומן ולכתוב הערה בכל פעם שהם מבחינים במחשבת חרדה לגבי הגב שלהם. מרבית האנשים נוטשים את התרגיל לאחר מספר שעות, משום שהם מבינים שיש להם מחשבות כאלה כל הזמן.

ריפוי בעיסוק הוא טכניקה טיפולית שביכולתה לסייע לאנשים הסובלים מכאב כרוני לחזור לפעילות ואף לשוב לעבודה והיא בנויה על תכנון פעילויות המתאימות לקצב וליכולת של המטופל. גם טיפול פיזיולוגי כגון מסאז’, מתיחות, הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים או יוגה מסייעים בשיפור המצב הנפשי והפיזי.


מידע נוסף שיכול לעניין אותך