הטיפול במחלת קרוהן או קוליטיס כיבית דורש גישה רב-תחומית המשלבת היבט רפואי, היבט סוציאלי ופסיכולוגי של טיפול בקרוהן או קוליטיס. המטרה בטיפול הרפואי היא להגיע להפוגה במחלה, ולאחר מכן השאיפה היא לשמור על מצב זה. יוצא מכך כי המטופל הסובל מקוליטיס כיבית או ממחלת קרוהן נמצא בטיפול, אקוטי או מניעתי, במשך כל חייו.
קיימים מספר סוגי טיפולים, אשר מותאמים לכל מטופל לפי חומרת הדלקת ובהתאם לתלונותיו. סוגי הטיפולים העיקריים הם תזונתיים, תרופתיים וכירורגיים.

טיפול תזונתי לחולי קרוהן או קוליטיס

אנשים הסובלים ממחלת מעי דלקתית נדרשים להקפיד על דיאטה חריפה ומותאמת אישית בשל הפגיעה במערכת העיכול. הן קרוהן והן קוליטיס כיבית גורמות לאי-ספיגה של חומרי מזון מסוימים, כך שנוצרים חסכים בויטמינים ובחומרים עיקריים, ביניהם ברזל, חומצה פולית, סידן וויטמין B12. בנוסף, הסובלים ממחלת קרוהן או קוליטיס כיבית סובלים לעיתים מתת-משקל. דיאטנית קלינית יכולה לסייע למטופל לבנות תפריט מאוזן ומותאם אישית, המכיל את כל המרכיבים החסרים ובכך להחזיר את הגוף לאיזון. לעיתים מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית גורמות לחסך תזונתי חמור, ובמקרים אלה יינתנו מוצרי מזון מיוחדים, כגון פורמולות נוזליות או תזונה דרך הווריד (TPN).

טיפול תרופתי בקוליטיס ומחלת קרוהן

קיימות שלוש קבוצות של טיפולים תרופתיים: תרופות נוגדות דלקת, תרופות המדכאות את מערכת החיסון ותרופות נלוות (אנטיביוטיקה, תכשירים נגד שלשול, תוספי תזונה). במקרים קשים, יינתן גם טיפול בתרופות ממשפחת הסטרואידים המיועד להפחית את חומרת הסימפטומים, להקל על הכאבים ולשפר את התיאבון. כ-60% מהמטופלים מגיבים לסטרואידים, אשר בולמים את הדלקת, אולם לטיפולים אלו תופעות לוואי לא נעימות כגון בחילה, עייפות, כאבי ראש, פריחה, אנמיה, בצקות, שיעור יתר ותנודות במצבי הרוח.

התערבות כירורגית במחלת קרוהן או קוליטיס

במקרים בהם מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית מסתבכות או מחמירות, מבצעים לעיתים ניתוח להקלת המצוקה: יותר משני שליש מחולי מחלת קרוהן יצטרכו לעבור ניתוח כלשהו במהלך חייהם. הסיבות לניתוח שונות: אבצס, פיסטולה, חסימת מעיים או דלקת המצריכה כריתה של חלקי מעי פגועים.
ניתוח לכריתת חלקים של המעי בחולי מחלת קרוהן עשוי להביא להקלת התסמינים למשך תקופה לא מוגדרת, אך אינו מרפא לחלוטין את המחלה, הדלקת נוטה להופיע שוב במקום החיבור של המעי המנותח וניתוח שני נדרש בכמחצית מהמקרים.
בחולי קוליטיס כיבית, כ-15%-20% יזדקקו לניתוח, בדרך כלל כריתה מלאה או חלקית של המעי הגס. ניתוח לכריתת המעי הגס מתבצע רק במקרים חמורים ביותר בהם התרופות אינן משפיעות או במקרים בהם נמצאו תאים טרום-סרטניים במעי הגס. הכריתה המלאה של המעי הגס מרפאת לחלוטין מהקוליטיס, אך גורמת לאי שליטה ביציאות. לכך שני פתרונות אפשריים בהתאם למצב המטופל: התקנת סטומה חיצונית (איליאוסטומיה) או השקת המעי הדק הכרוך לפי הטבעת. לאחר ניתוח חוזר זה, ייתכנו סיבוכים כגון דלקת במאגר (פאוטציטיס).


מידע נוסף על טיפול פסיכולוגי במחלות מעי