חלק מגורמי הסיכון, כגון תזונה או גלולות, ניתן לשנות בקלות יחסית. גורמים אחרים, כגון המחזור החודשי, אינם ברי שינוי, אולם מודעות מאפשר להיערך, להפחית לחץ בתקופה זו במידת האפשר, להימנע ממאכלים מסוימים, להקפיד על שעות שינה, ובמידת הצורך ליטול טיפול תרופתי מונע.

מניעת מיגרנות – שינויים באורח החיים

לחץ ובעיות שינה הן גורמים הנמצאים בחלקם בסביבה וחלקם אצל האדם עצמו. בהתאם, הטיפול יכול להיות בסביבה או באדם, כשדרך הטיפול נקבעת בהתאם לאפשרות של האדם להשפיע על סביבתו ולדרך בה הוא מגיב ללחץ חיצוני.
במידה והמיגרנות החלו בתקופה לחוצה בעבודה המלווה במחסור בשעות שינה, הפחתת העומס בעבודה, במידה ואפשרי, יכולה לשפר את המצב. דרך אחרת לטפל היא לשנות את התגובה של האדם למצבים מעוררי לחץ בעזרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי המקנה לו כלים להתמודד עם לחצים. טיפול זה מומלץ אם לא ניתן לשנות את הגורמים הסביבתיים או אם האדם מרגיש שהוא מגיב יתר על המידה למצבים שאחרים לא תופסים כמלחיצים, או בוחר לשים את עצמו שוב ושוב בתפקידים הכרוכים בסטרס רב, למרות המחיר שהדבר גובה ממנו.

טיפול תרופתי מונע למיגרנות

כאשר תדירות ההתקפים היא נמוכה, ניתן ליטול תרופות ללא מרשם כגון אספירין, אופטלגין, אדוויל ועוד עם תחילת הסימנים המוקדמים על מנת למנוע את ההתקף. במידה וההתקפים מתרחשים לעיתים תכופות, נטילת תרופות ללא מרשם עלולה להגביר בסופו של דבר את תדירות כאבי ראש כתוצאה מתלות הנוצרת בהם. לכן, במקרים אלו יש להתייעץ עם הרופא בנוגע לנטילת טיפול תרופתי מניעתי באופן סדיר. האופציות הקיימות כיום התחום הן תרופות אנטי דכאוניות מסוג SSRI, חוסמי בטא המיועדות לטיפול ביתר לחץ דם, חסמי סידן או תרופות למניעת אפילפסיה. אופציה נוספת היא הזרקת בוטולוניום (בוטוקס) אחת לכשלושה חודשים.

טיפול אלטרנטיבי מונע למיגרנות

נטילה של מגנזיום, b12, קו אנזים 10Q יכולה להפחית את תדירות המיגרנות ועוצמתן אצל חלק מהסובלים. דיקור, שיאצו, טיפול בצמחי מרפא ושיטות אלטרנטיביות נוספות עשויות לסייע אף הן, אולם כיום אין הוכחות מספקות ליעילות הטיפול.

מה לעשות בזמן התקף מיגרנה?

  • להקשיב לגוף. אנשים רבים הסובלים ממיגרנה יודעים באופן אינטואיטיבי מה יכול לעזור להם. כך, עם תחילת המיגרנה רבים רוצים להסתגר בחדר חשוך ולהימנע מגירויים חושיים, או להפעיל לחץ על המקום הכואב. במידת האפשר, יש לבצע פעולות אלו. כמו כן, יש “שכלולים” של פעולות אינסטינקטיביות אלו, שביצוען באופן סדיר ויזום מקל על רבים הסובלים ממיגרנות. כך למשל, יש המדווחים שקשירת מגבת לראש או הידוק קטניה למצח מפחיתים עוצמת הכאב. 
  • מנוחה. לעיתים הפסקת הפעילות ומנוחה נראית כמעט בלתי אפשרית, ואנשים רבים ממשיכים לתפקד בעזרת נטילת תרופות שונות. אופן התנהלות זה בעייתי משתי סיבות:
    א. שימוש מרובה בתרופות לאורך זמן עלול לגרום בסופו של דבר לתלות בתרופות והגברת תדירות ההתקפים.
    ב. המשך פעילות במלוא המרץ עלולה “לעלות” לאדם בסופו של דבר בפרק זמן ארוך יותר בו יהיה מושבת בשל התקף חריף שימנע ממנו לתפקד.
  • טיפול תרופתי. כיום קיים מגוון רחב של תרופות ללא מרשם כגון אקמול, אספירין, אקסדרין (רוקט, רוקצט ורוקמול הן הגירסה המקבילה בישראל) אדוויל ורבות נוספות המסייעות להפחתת הכאב. למרות שהתרופות ניתנות ללא מרשם רצוי להתייעץ עם רופא לפני הנטילה, במיוחד אם השימוש נעשה לעיתים תכופות.
  • טיפול אלטרנטיבי.  דיקור, רייקי, רפלוקסולוגיה, לעיסת צמחים שונים או שתיית תמציות שלהם ושיטות אלטרנטיביות נוספות עשויות להקל על הכאב בזמן התקף. 


    מידע נוסף שיכול לעניין אותך