בעבר בתי החולים והרופאים היו תלויים מאד בידע המסורתי. ידע שנמסר הלאה מאדם לאדם ועסק באבחון, במעקב ובטיפול באנשים שסובלים ממחלות ומבעיות בריאותיות. הידע שהיה בשימוש בימים עברו נחשב בעיני הרופאים לעובדה, אבל לאמיתו של דבר היה חסר לו ביסוס על ידי איסוף תוצאות מדויקות. מלבד המחסור בתוצאות, תהליכים אלה היו אטיים, ולקח המון זמן עד שהם סיפקו טיפולים לחולים.
חוסר היכולת של הנהלים הרפואיים המסורתיים לספק תוצאות מהירות ומדויקות הוביל לסיבוכים ואף להרעת המצב הבריאותי. ככל שעבר הזמן, חלה התקדמות מרשימה בתחום פיתוח הציוד הרפואי שמאפשר היום טיפולים יותר טובים, יותר מהירים ויותר יעילים.היום הטיפולים החדשניים כוללים מלבד אבחון מדויק וניתוחים גם שימוש בתרופות חכמות, ממוקדות מטרה.

טיפול באמצעות ניתוח משמר שד 

היום קיימים שלושה ניתוחים עיקריים לשימור שד שבו התגלה גידול סרטני:
Lumpectomy –  למפקטומיה. ניתוח לסילוק גוש סרטני, או כריתת שד חלקית.
Quadrantectomy – קוודרנטקטומיה. ניתוח שמסיר רבע מהשד שבו נמצא הגידול הסרטני.
Skin-sparing mastectomy. ניתוח שמסיר את הרקמה של השד ואת הפטמה ושומר עד כמה שניתן על עור השד. 

תרופות ממוקדות מטרה שנמצאות בתהליכי בדיקה

תרופות שהיעד שלהן הוא EGFR. תרופות הפועלות על קולטן שגורם לגדילה באפידרמיס (EGFR – Epidermal Growth Factor Receptor), ונמצא בכמויות גבוהות על פני השטח של כמה תאים סרטניים. יש תרופות שמיועדות לתקוף את ה-EGFR, כמו: ארביטוקס – Erbitux וטארציבה – Tarceva שנמצאים כבר בשימוש לשם טיפול בסוגים אחרים של סרטן. תרופות אנטי EGFR אחרות עדיין נחשבות כתרופות ניסיוניות. המחקרים, שנמצאים כעת בעיצומם, מנסים לראות אם תרופות אלה יכולות לפעול גם כנגד סרטן השד.
תרופות ממוקדות אחרות כמו אפיניטור (Afinitor), סוג חדש של תרופה ממוקדת שמאושרת לטיפול בסרטן הכליה. באחד המחקרים נמצא כי תרופה זו, כשהיא ניתנה יחד עם תרופת טרוזול (trozole), מסייעת לכיווץ הגידולים לפני הניתוח. לכן, מתוכננים מחקרים נוספים שיבדקו את יעילות השימוש בתרופה זו לטיפול בסרטן השד.
תרופות ממוקדות פוטנציאליות אחרות לטיפול בסרטן השד זוהו בשנים האחרונות. תרופות אלה נמצאות בשלבים מוקדמים של ניסויים קליניים. אחת התרופות היא ביספוספונט (Bisphosphonates)  ביספוספונטים הן תרופות שמשמשות לחיזוק העצמות ולסיוע בהפחתת הסיכון לשברים בעצמות, שנחלשו כתוצאה מסרטן שד גרורתי. תרופות אלה יכולות לעזור גם להפחית את הסיכון לסרטן חוזר בקרב נשים שבהן אובחן הגידול הסרטני בשלב מוקדם. עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים כדי לגלות אם אכן יכולים הביספוספונטים להיות חלק מהטיפול הסטנדרטי במקרה של סרטן השד בשלביו הראשוניים.


מידע נוסף שיכול לעניין אותך