היפוכונדריה – חרדת בריאות

היפוכונדריה – חרדת בריאות

היפוכונדריה או פחד ממחלות הוא פחד שכיח שפוגע באנשים רבים. בשעה שאנשים רבים חווים דאגות לגבי בריאותם וחשים חרדות שונות סביב מיחושים גופניים היפוכנדרים או אלו הסובלים מחרדת בריאות סובלים מפחד שאינו מרפה. פחד זה מוביל אותם לפניות חוזרות למערכת הבריאות בניסיון לברר את מהות הבעייה, בירורים לרוב מרגיעים את ההיפוכונדר לפרק זמן קצר ולאחר זמן או סביב תחושות גופניות שונות ההיפוכונדר שוב יחוש חרדה.

אז מהי בעצם חרדת בריאות או היפוכונדריה?

אדם הסובל מחרדת בריאות יאובחן עם היפוכונדריה כאשר נראה שהוא סובל מחשש כבד להימצאות מחלה חמורה (פיזית או נפשית), למרות שבדיקות רפואיות הוכיחו שוב ושוב שאין זה המצב

כיצד מתפתחת חרדת בריאות?

לכל אחד אמונות והנחות שונות בנושא בריאות. ישנם אנשים שאצלם האמונות והנחות היסוד גורמות להתעסקות מוגברת בבריאותם. לדוגמא, אנשים עם חרדת בריאות נוטים לחשוב שחוסר נוחות גופני הוא תמיד סימן למחלה, או שאדם נחשב בריא רק אם אין לו שום סימנים גופניים. כאשר מתרחשת חוויה חושית או שינוי פיזיולוגי כלשהו, למשל הופעת פריחה, כאבי ראש או אפילו שינויים הקשורים להתבגרות טיבעית מתעוררות מחשבות שיתכן כי מדובר במצב מסוכן, למשל בסרטן. כתוצאה מכך האדם מטה את הקשב שלו ומתחיל להתעסק בחושות הגוף להן הוא מייחס סכנה או מחלה. ה
מיקוד הגובר בתחושות הגוף מגביר את הרגישות לתחושות אלה, כך שתחושות שבדרך כלל לא היו שמים לב אליהן, נקלטות, ומהוות חיזוק לפרשנות הקטסטרופלית בנוגע להימצאות מחלה. העירנות המוגברת לפריחה עלולה לגרום להתעסקות מוגברת בפריחה שגורמת לה לבלוט יותר וכך גם הפרשנות הקטסטרופלית מתחזקת. במצב זה מופיעות מחשבות שליליות ודאגות רבות אודות ההשלכות של המצב הנורא, כך שלפעמים דברים נייטרלים עלולים להתפרש כסימנים נוספים שמדובר במחלה חמורה. במצב זה מחשבות שליליות ודאגות עלולות להתגבר בעקבות ביקור שגרתי בקופת חולים, סרט בטלויזיה שבו אחת הדמויות נפטרה מסרטן או אפילו פרסומת בטלויזיה.

התגובה ההתנהגותית בדרך כלל היא אחת משתיים: 

1. כאשר האדם חרד מהאפשרות ששוכנת בגופו המחלה, בדרך כלל נראה אצלו בדיקות תכופות של הגוף וחיפוש תשובה האם המחלה ממנה הוא חושש אכן נמצאת בגופו. מטופל זה עלול להעיק על רופאים בשאלות ובבקשות לאישורים, כך שלפעמים היחס השלילי של הרופא הופך בעיני הפציינט להסבר אפשרי לתוצאות הבדיקות, ומעורר מוטיבציה ללכת לרופא נוסף. פציינטים מסוג זה יערכו Doctors Shopping, ובסופו של יום לא מן הנמנע שימצאו רופאים שיסכימו לערוך להם בדיקות ופרוצדורות רפואיות שונות, שבעצמן כרוכות בתחושות גופניות ובחוויות שליליות ועלולות להוסיף שמן למדורת החרדה.

2. כשהמטופל מרגיש בריא אך חרד מאפשרות של הידבקות במחלה, בדרך כלל נראה אצלו תגובת הימנעות ובריחה מאירועים מקומות אנשים ומאכלים שעלולים לדעתו לגרום להידבקות זו. פציינטים מסוג זה בדרך כלל יצמצמו את המגע והתקשורת עם אנשים בעלי מופע חולני, ימנעו מלהתקרב לבתי חולים, לרופאים ואחיות, ויתרחקו ממקורות מידע אודות המחלה. העיסוק המוגבר בחרדות ובניסיונות לשכך אותן מביא לפגיעה בתפקוד היומיומי, התפקודי, המשפחתי והחברתי של הפציינטים. בנוסף, פציינטים עם חרדת בריאות עלולים ליצור מעמסה רבה על רופאים, אחיות ועל מערכות הבריאות.

סוגי היפוכונדריה

בשנים האחרונות מספר מחקרים מצאו שישנם הבדלים בין היפוכונדר להיפוכונדר. תוהים למה הכווונה?
ישנם  אנשים שהמוקד של ההיפוכונדריה שלהם קשור בנטיה לאובססיביות. נטיה זה מאופיינת בחזרתיות החשיבה השלילית והתקבעות של טקסי בריאות, בדיקות וכיו”ב אשר משמרים את מעגל החרדה.
אצל אחרים מדובר יותר בנטיה לסומטיזציה ופירוש לא נכון של תחושות גוף. אצל אנשים עם נטיה לסומטיזציה מתח מקבל ביטוי בתחושות גופניות חזקות והם מפרשים תחושות אלו בצורה קטסטרופאלית.

האם יש הבדל בטיפול בין סוגי חרדת בריאות?

מסתבר שכן אצל אדם עם חרדת בריאות בעלת בסיס אובססיבי טיפול באובססיות יכול לסייע להפחית את רמת החרדה ולנהל אותה בצורה נכונה. לעומת זאת אנשים עם נטיה לסומטיזציה יכולים להפיק מכלים לניהול מתח, פתרון בעיות וכלים לפיתרון קונפליקטים. בשני המקרים טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי או טיפולים מבוססי רגש יכולים לסייע.
אם אתם או אדם שאתם אוהבים סובל מהיפוכונדריה פנו עוד היום לקבלת עזרה. טיפול מוקדם בהיפוכונדריה יכול לחסוך הוצאות רבות על רופאים ובדיקות רפואיות חוזרות אשר עלולות לסכן ואף לפגוע באדם הסובל מהן.